Sokaktaki Park Yerleri Kişisel Yeşil Alanlarla Değiştiriliyor

Hollanda’nın Lahey şehrinde geliştirilen yeni bir proje, şehir sakinlerine sokaktaki park yerlerinin yerine ücretsiz park yerleri sunuyor. Sokaklardaki boş yerler hala şehir sakinlerine ait, yalnızca artık farklı bir amaç için kullanılacaklar. Sokağa park etmekten vazgeçen vatandaşlar kendi alanlarını nasıl isterlerse kullanabilecekler. Proje, şehrin kuzeyindeki bir banliyö olan Segbroek’ın altı sokağında test ediliyor ve bu süreç altı ay sürecek. Hollanda’nın yeşil ulaşım konusundaki ünü nedeniyle şaşırtıcı olsa da, proje konusunda pek çok şikayet var. Yetkililer bunun gönüllü bir seçim olduğunu hatırlatıyor. Projenin amacı, dünyanın arabalara olan bağımlılığını eleştirel olarak incelemek ve toplu taşımayı özendirmek.

Bazı sakinler şimdiden arabalarını yeni yerlerine taşıdı ve kendi alanlarını yeşillleştirmeye başladı. Projeyi destekleyen diğer kişiler de evlerinin yakınındaki ek alanlarını nasıl kullanacaklarını düşünüyor. Projeye başta yapılan itirazlara rağmen, yetkililer birçok şehir sakininin bir süre sonra projeye dahil olacaklarına inanıyor. Araştırmalara göre dünya genelinde pek çok araç kullanıldığı zamandan çok daha fazlasını park halinde geçiriyor. Şehri daha yeşil hale getirmenin yanında projenin dikkat çekmek istediği de tam olarak bu nokta.

Mobil teknoloji dünya genelinde ulaşım araçlarının paylaşılarak kullanılmasını mümkün kılıyor. Yeni ürünler ve servisler, arabaya olan bağımlılıklarından kurtulmak isteyen şehir sakinleri için uygun seçenekler sunuyor. İspanya’daki bir ortak araç kullanım uygulaması, şirketin tüm araçlarını birbirine bağlıyor. Çalışanlar, araba ya da bisiklet sürücüsü olarak sisteme kayıt oluyor ve her yolculuktan önce tüm meslektaşlarına bildirim gönderiyor. ABD’deki yeni bir araç paylaşım platformu bisiklet sürücülerini çevrimiçi sosyal ağ bağlantıları aracılığıyla bir araya getiriyor. Kullanıcılar sorumluluğunu üstlerine alıyor ve aracı kiminle paylaşmak istediklerine, ne kadar ücret ödemek istediklerine ve sürücüleri araca binecekleri yere kadar nasıl yönlendireceklerine kendileri karar verebiliyor. Şehirleri daha sürdürülebilir hale getirmek için araba saklaması ve kullanımı başka hangi şekillerde yeniden düşünülebilir?

Etiketler