Nörobilimcilere Göre En Yüksek Zihinsel Performansa Ulaşmanın Yolları

Bilişsel nörobilimdeki gelişmeler, beynin nasıl çalıştığıyla ilgili daha önce bilmediğimiz önemli bulgular sunuyor. Munich Leadership Group’un kurucu ortakları nörobilimci Friederike Fabritius ve Hans Hagemann, beynin performansını en yükseğe çıkarmak için hangi tekniklerin en etkili olduğunu bulabilmek için, The Leading Brain: Powerful Science-Based Strategies for Achieving Peak Performance adlı kitaplarında bilimi yönetim danışmanlığıyla birleştiriyor. Hagemann kısa bir süre önce, en yüksek performansa ulaşabilmenin bilim temelli stratejilerini tartışmak için SiriusXM channel 111‘de yayınanan Knowledge@Wharton programına katıldı.

Röportajın beş temel ana fikri şöyle:

Olumsuz duyguları kontrol edebilmek beynin performansını en yüksek seviyeye çıkarabilmek için çok önemli. İşyerinizde hissettiğiniz kızgınlık, hayal kırıklığı gibi olumsuz duyguları bastırmaya çalıştığınızda, rasyonel ve duygusal sistemleriniz birbiriyle mücadele eder. Zihniniz olumsuz hislerinizi bastırmaya çalışmakla meşgul olduğunda, iyi bir performans sergilemek için dikkatiniz fazlasıyla dağılmış olur. Hagemann, “Böyle durumlarda, beyninizdeki iki sistem birbiriyle mücadele eder. Bu da artık hiçbir şeye tam olarak odaklanamamanız anlamına gelir. Bilişsel anlamda tekrar kontrolü sağlayabilmek için hissettiğiniz şeyleri gözardı etmeyin ve hissettiklerinizi “sınıflandırın.”” dedi.

En yüksek performans seviyesine ulaşabilmek stresli bir durumda olmak anlamına gelmiyor. Hagemann, “Yüksek performans, sizin çalışabilmeniz için en ideal ortamı bulabilmenizle ilgili. Aşırı strese girmiş yüksek performanslı bir çalışan fikri yok kafamızda.” dedi. Bunun yerine, yüksek performansla çalışan kişi, en ideal şekilde düşünebilmeleri için duygularını kontrol altına alabilen kişi olarak düşünülüyor. Hagemann, “Her şeyin sizin için kolay olduğunu düşündüğünüz kaygısız bir ortamdan bahsediyoruz.” dedi. “Bu durumda, her şeyin gözünüze kolay göründüğü, daha yaratıcı olduğunuz ve ihtiyacınız olan şeylerin aklınıza kolayca geldiği bir ortamda bulunmak ve akışa göre hareket edebileceğiniz bir durumda olmanız en ideal olan.”

Cinsiyet ve yaş önemli. Hagemann “performans profili”nden en yüksek performansa ulaşabilmek için gerekli olan entellektüel uyarılma miktarı olarak bahsediyor. Bu miktar, kadınlar ve erkekler arasında ve gençler ve yaşlılar arasında farklılık gösteriyor. Hagemann, bazı insanların “duygu arayıcısı” olduğunu ve en yüksek performansa ulaşabilmek için çok fazla uyarana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Tehditlere değil, ödüllere dayanarak çalışın. Her şirketin bir “tehdit” bir de “ödül” halkası vardır. Hagelmann, “Tehdit” durumunda, “kan dolaşımında kortizol salgılanır. Bu kaslarınızı daha güçlü kılar, ancak durum çok güçlüyse bilişsel düşüncelerinizi kesebilir.” dedi. “Ödül” halkasında, kişiler daha iyi hisseder ve daha iyi performans sergilerler. Hagelmann, “Şirketlerde çalışanların birbirlerini takdir ettiği bir iklim yaratmak yapılabilecek en iyi şey. Bu Google’ın yaptığı bir araştırmayla güçlü bir şekilde destekleniyor.” dedi.

Çalışanların psikolojik olarak güvende hissettikleri bir iş alanı oluşturun. Hagelmann, “İşin sonunda, yüksek performansı belirleyen en önemli unsurlardan biri psikolojik güvenlik. Ekibiniz psikolojik olarak güvende olduğunu biliyorsa – ki bu, ödül halkasını, takdir iklimini, saygı görmeyi ve kabul edilmeyi de içeriyor – yüksek performans gösterme ihtimali artar.” dedi.

Etiketler