Ford’un Görme Engellilerin Görüntüleri ‘Hissetmesine’ Olanak Tanıyan Akıllı Penceresi

Ford, görme engelli kişilerin dışarıdaki görüntüyü görmesine yardımcı olacak bir fikri olduğunu düşünüyor.

Ford, görme engelli yolcuların bir arabanın penceresinin dışında göremediklerini “hissetmelerini” sağlayan Feel the View adlı prototip teknolojisini açıkladı. Otomobil üreticisi, geçtiğimiz günlerde bu teknolojiyi tanıtan bir video yayınladı.

Nasıl çalışıyor: Arabanın penceresine takılan bir kamera, dışarının görüntüsünün fotoğraflarını çekiyor.

Bu görüntüler daha sonra özel LED ışıkları kullanan pencere camında gri tonlamalı bir görüntü olarak yeniden üretiliyor. Dokunulduğunda ise grinin farklı tonları 255’e kadar farklı frekansta titreşiyor. Böylece, görme engelli bir kişi görüntüyü hissederek dışarıdaki görüntüyü zihinsel olarak yeniden yaratabiliyor.

Konsept, dahili hoparlörleri ile aracın dışında ne olduğunu yüksek sesle söyleyen bir görüntü tanıma sistemini içeriyor. Örneğin; bir dağ, bir orman veya açık bir alandan geçerken yolcuları bilgilendiriyor.

Ford, bu teknolojiyi görme engellilere yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış İtalyan şirket Aeodo ile birlikte geliştirdi.

Ford’un bir sözcüsü, şirketinin bu cihazı satışa sunma planlarının olmadığını söyledi.

Bu fikir, görme engellerilere destek sağlayan bir kuruluş olan Lighthoude Guild’in CEO’su Alan Morse’a ilginç göründü. Optik bilgiyi sesli tanımlamalara ya da dokunsal deneyimlere dönüştüren bir dizi başka teknolojiyi andırıyor. Örneğin, görme engelli kişi için metni “okuyabilecek” ve görüntülerin dokulu kabartma versiyonlarını üretebilecek yazıcılar bulunuyor.

Ford’un “Feel the View” teknolojisi, en iyi şekilde, bir kişinin yanına alabileceği bir tablet olarak kullanıma sokulabilir. Morse, görme engelli birinin tabletine dokunarak bir sokakta yürüdüğünü hayal ediyor.

Ford İtalya’nın bir sözcüsü olan Marco Alù Saffi ise ne yazık ki bu teknolojinin bir akıllı telefon veya tablet kadar küçük bir şeyle çalışmayacağını söyledi.

Yine de Morse, Ford’u bu fikrinden dolayı methetti.

Etiketler