Netflix, Filmlerinin Gösterimi İçin Sinema Satın Almayı Düşünüyor

Söylentilere göre Netflix, filmlerini büyük ekrana taşımak için büyük bir plan üzerine düşünüyor: sinama satın almak. Los Angeles Times’ın belirttiğine göre Netflix, Mark Cuban’ın Landmark Theaters zincirini satın almak için görüşmeler yaptı fakat maliyet sebebiyle vazgeçti. Variety’deki bir kaynak ise Netflix’in özellikle Landmark’la ilgilenmediğini ve sinema alanı satın almayı düşündüğünü iddia etti.

Times’taki iki kaynağa göre Netflix anlaşmayı yapmamış bile olsa, bu söylentiler Netflix’in eğlence endüstrisindeki geleceğini nasıl planladığını belirten önemli bir gösterge. Netflix’in yaklaşık 125 milyon abonesi, onu geçtiğimiz günlerde toplamda 100 milyon Prime abonesi olduğunu duyuran Amazon ve Hulu gibi rakiplerinin önüne taşıdı; fakat Netflix hala sinema zincirlerinden ve film kuruluşlarından tamamen bir saygı görmedi.

Netflix bu sene gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde dışarıda bırakıldı. Geçtiğimiz yıl Cannes sanat yönetmeni Thierry Frémaux, Palme d’Or ödülüne hak kazanmak için filmlerin Fransız sinamalarında gösterilmesini zorunlu kılan bir kural uyguladı, yalnız Netflix’in bu kuralı atlatmasına izin verdi. Geçtiğimiz yıl Cannes’da Okja ve The Meyerowitz Stories gösterildiğinde, seyiricilerden yuhalama sesleri geldi. Bu nedenle geçtiğimiz ay Netflix’in festivalde yarışması yasaklandı ve bu durum Netflix’in tümüyle festivalden çekilmesine yol açtı. 

Bir sinemaya ya da sinema zincirine sahip olmak Netflix’in Oscar gibi diğer Hollywood ödüllerine hak kazanmasını kolaylaştıracak. Beasts of No Nation ve Mudbound gibi Netflix filmleri birkaç sinemada gösterilmiş olsa bile, Netflix’in uygun gün ve tarihlere bağlı olma durumu var. Ayrıca bu filmler aynı anda hem sinemalarda hem de Netflix’te izlenebiliyor. Variety’ye göre, büyük sinema zincirleri sinema perdesine özel olmayan bir filmi istemeyecekler. 

Amazon ise orijinallerini sinemada göstermek konusunda daha az tereddüt ediyor. 2016 Oscar ödüllü Manchester by the Sea, geleneksel bir gösterim programına sahipti; öncelikle Sundance’te galası yapıldı, Amazon Prime’da sonlanmadan önce ise farklı pazarlardaki sinemalarda gösterildi. Netflix, Icarus ile bu yılki ilk Oscar’ını kazandı; Icarus aynı anda sinemalarda ve Netflix’te gösterime sunulmuştu.

Netflix ise haberlere yorum yapmayı reddetti.

Etiketler