Aston Martin, Tamamen Elektrikli Otomobil Markasını Yaratıyor

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki en çarpıcı konsept otomobillerden biri, Aston Martin tasarımcıları tarafından yaratıldı: Lagonda Vision X konsepti. Konsept, tamamen elektrikli bir Lagonda serisinin önizlemesini sundu.

Aston Martin, Lagonda modellerinin tamamen elektrikli olmasının yanı sıra tamamen otonom sürüş teknolojisine de sahip olacağının sözünü veriyor.

Burundan kuyruğa kadar uzanan geniş bir profil ile Lagonda konsepti çoğunlukla oturma alanından oluşuyor. Motorsuz otomobilde, tekerlekler arasındaki neredeyse tüm alanlar insanlar için kullanılabiliyor.

Kapılar merkezden dışarı doğru açılırken, tavanın bir kısmı da yukarı doğru açılıyor; böylece, yolcuların içeri girmesine ve çömelmesine gerek kalmadan oturmasına olanak tanıyor.


Direksiyon ön sol veya sağ koltuğun önüne oturacak şekilde hareket ettirilebiliyor ve böylece araç kullanımın solda veya sağda olduğu ülkelerde otomobil rahatça kullanılabiliyor. Özellikle otomobillerin solda sürüldüğü İngiltere’den gelen bir otomobilde bu oldukça önemli bir özellik. Bunun yanında, otomobil kendi kendini sürerken direksiyonu tamamen geri çekmek de mümkün.

Lagonda’nın iç kısmı, otomobillerde sıklıkla bulunan ahşap ve karbon fiber gibi malzemeleri içeriyor fakat bunlar, otomobil içinde daha az sıklıkla görülen yün ve ipek ile karıştırılıyor.

Aston Martin, Lagonda otomobillerinin 2021’e kadar pazara gelebileceğini söylüyor fakat henüz kesin bir zaman çizelgesi bulunmuyor. Tam boyutlu konsept otomobile ek olarak, bir otomobilin daha küçük modelleri ve marka için bir SUV da sergilendi.

Lagonda ismi Aston Martin’in 1947’deki iflastan satın aldığı aynı bir otomobil üreticisine bağlıydı. O zamandan beri, zaman zaman kaybolduktan sonra yeniden canlanan bir otomobil markası olarak varlığını sürdürdü.

Muhtemelen en ünlü olan Lagonda modeli ise 1976 V8 Lagonda: Fütüristik görünümlü iç kısmıyla tanınan, zamanında ileri teknolojili olarak görülen, kama şeklinde bir sedan (aile arabası).

Etiketler