Milan Moda Haftasında Dronelar Modellerin Yerini Aldı

Robotların yakın zamanda insanların işlerini çalacakları gündemi oldukça fazla meşgul ediyor ve 2018 yılında artık kimse güvende değil. Görünüşe göre, buna mankenler bile dahil.

Dolce & Gabbana, geçtiğimiz hafta sonu Milan Moda Haftasında podyuma uçan bir drone ordusuyla çıkarak atılım yaptı. Dronelar el çantalarını taşıdı, ancak defilede teknik zorluklar yaşandı.

Defileyi izlemeye gelen 600 kişinin sahne arkasındaki ekibin droneları çalışır hale getirebilmesi için yaklaşık 45 dakika beklemesi gerekti. Üstelik, izleyiciler neyi beklediklerini bilmiyorlardı bile.

Fashionista’dan:

“Anonslarla geçen ve Anna Wintour’un 40’ıncı dakikasında sabrını kaybedip hareketlendiği 45 dakikalık bekleyişin ardından, bu kadar önemli olan şeyin ne olduğunu öğrendik: Dronelar. Dolce & Gabbana’nın cennetine götüren kapılar açıldı ve yeni tasarım el çantalarını taşıyan dronelar göründü. Dronelar podyumu doldurmadan önce, sahneyi dekore eden meleklere doğru kanat çırptılar.”

Yani, belki de dronelar mankenlerin yerini henüz alamıyorlardır.

Vidyolarda da göründüğü gibi dronelar, izleyiciler arasındaki hiçbir ünlü yüze çarpmamaları için, yanlarında denetimcilerle birlikte ilerlediler.

Bu gösteri bir parça garip, zaman kaybı ve harcanılan çabaya değmiyor olabilir; ancak görünen o ki, bu girişim 2018’in “geleceği” yaşama şeklini özetliyor. Garip, zaman kaybı ve harcanılan çabaya kesinlikle değmedi.

Öyle görünüyor ki, bu robotların henüz Boston Dynamics’teki Amerikalı arkadaşlarıyla henüz konuşmadıklarına sevinmeliyiz. ABD’deki robotların başkaldırı için neredeyse hazır olduklarını onlara kimse söylemesin.

Etiketler