Barnes & Noble Kendini Öldürüyor

Barnes & Noble’ın yavaş ölümü yıllardır sürüyor, şirket zaman içinde oldukça fazla kan kaybetti ve en sonunda eskiden sahip olduğu değerin epey altına düştü. B&N, kültür merkezi olmayan yerler için bir kültür merkeziydi. New York, Chicago ve Cleveland’da yağmurlu günlerde mola verebileceğiniz, çocuklarınızın ilk kitaplarını satın alabileceğiniz bir yerdi.

Şimdi, bu neredeyse tamamen sona erdi. Geçtiğimiz günlerde şirket 1.800 kişiyi işten çıkardı. Bu, şirketin 40 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı. Ancak bu oldukça ilginç. Bu hesaba göre, asgari ücretle çalışanlar yılda 15.000 dolar kazanıyorken, B&N’de çalışan herkes ortalama 22.000 dolar kazanıyor olmalı. B&N, 781 dükkandaki tüm tam zamanlı çalışanlarını işten çıkardı. Eski bir B&N çalışanının sözleri şöyle:

“Pazartesi sabahı, tüm tam zamanlı Barnes & Noble çalışanlarına eşyalarını toplamaları ve evlerine gitmeleri söylendi. Tüm kasiyerler (para alış verişini sağlayanlar), alım müdürlerini (ürünlerin geliş ve yerlerine dağıtılışından sorumlu kişiler), dijital ekip (Nook ile ilgili sorunları çözen kişiler), dergi standı sorumluları (dergilerin dağıtımından sorumlu kişiler) ve pazarlık ekibi (büyük indirimlerin devam etmesinden sorumlu kişiler) işten çıkarıldı. Yalnızca büyük mağazaların birkaçı baş kasiyerlerini ve alım müdürlerini tutmayı başardı.”

Dahası, şirket tatil döneminde sevkiyat çalışanlarının çoğunu işten çıkardı ve sonuç olarak, B&N’nin boş rafları müşterilerin Amazon’a yönelmesine sebep oldu. B&N için en önemli ay olan Aralık 2017’de satışlar %6 düştü ve elde edilen gelir 953 milyon dolar oldu. Şirketin çevrimiçi satışları ise %4.5 düştü.

Bir diğer büyük perakendeci olan Circuit City’nin de tüm yüksek maaşlı çalışanları işten çıkardığını ve asgari ücretle çalışacak kasiyerleri, stok ve satış personelini işe aldığı göz önünde bulundurulduğunda, B&N’nin bu adımı sonun başlangıcı gibi görülebilir.

Bir kitapçı için işleri yoluna sokmak teoride mümkün görünebilir, ancak gerçekte, kitapçı basılmış materyallerin bulunduğu bir depodan çok daha fazlasıdır. Zaman geçirilebilecek bir mekan, bir kafe ve kitaplara göz atma alanıdır. Küçük kitapçılar bunu biliyorlar ve bu nedenle de, sahip oldukları mekanları ilginç ve samimi hale getirmeye çalışıyorlar.

Korsan kostümüyle hikayeler okuyan adamın olmadığı Barnes & Noble, Wal-Mart’tan farksız. B&N’ye hayatlarını adayan insanların B&N’de çalışma sebeplerinin para değil, kitaplara olan tutkuları olduğunu düşünüyoruz. Ve B&N bu insanları sonsuza kadar kaybetti.

Etiketler