Bill Gates, Büyük Teknoloji Şirketlerinin Hükümet Düzenlemesine Davetiye Çıkardığını Söylüyor

Bill Gates, Axios ile yaptığı röportajda, büyük teknoloji şirketlerinin hükümet düzenlemeleri hakkında yeterince endişeli olmadığını söyledi. “Apple ve diğer teknoloji devlerine” seslenen Gates, şirketlerin gösteriş yaparak hükümeti müdahale etmeye çağırdığını iddia ediyor ve “görüşlerinin hükümetinkinden veya hükümetin faaliyette bulunduğu bazı mühim alanlardan daha önemli olduğunu düşünmekten kaçınıp daha dikkatli olmaları” gerektiğini söylüyor.

Axios Gates’ten örnek vermesini istediğinde Gates, “mali işlemleri anonim ve görünmez yapma konusundaki istekten ve açık bir kitlesel cinayet suçlusunun iletişiminin bile hükümete asla ulaşmaması gerektiği hakkındaki görüşlerden” bahsetti. Bir iPhone’un kilidini açmakla ilgili olarak Gates, “Bu yapabilmekle değil, yapmayı istemekle ilgili bir durum.” dedi.

Bunu derken Gates, 2015’teki San Bernardino saldırısına ilişkin bir iPhone’a erişmek konusunda FBI ve Apple arasında geçen tartışmaya atıf yapmış gibi görünüyor. Apple’ın yardımı olmadan FBI telefonları ele geçirmiş olsa bile, Apple kullanıcı gizliliğini korumak için mahkemeye başvuracağının teminatını vererek bu konuda FBI ile savaştı.

Aynı dönemde Microsoft, “En başından beri, Apple’ın iPhone’a gizli bir erişimi olması konusundaki FBI talebine karşı çıktık çünkü bunun yanlış ve tehlikeli olduğuna inanıyorduk.” dedi. “Apple, ABD’deki ve dünyanın her yerindeki insanların veri koruması, güvenlik ve gizliliği hak ettiğine inanıyor. Biri için diğerini feda etmek yalnızca insanları ve ülkeleri daha büyük bir riske sokacaktır.”

Anlaşmazlık sırasında Gates, talebin tüm Apple cihazlarına değil yalnızca tek bir cihaza uygulanıyor olmasından dolayı Apple’ın endişelerinin gereksiz olduğunu düşündüğünü açıkladı. 2016’da Financial Times’a yaptığı konuşmada Gates, “Kimse gizli bir erişimden bahsetmiyor… Bu, hükümetin bilgiye erişim istediği özel bir durum. Genel bir erişim değil, belirli bir durum için erişim istiyorlar.” dedi.

Gates, geçtiğimiz yıl bir Reddit AMA’da (Ask Me Anything) kullanıcı güvenliği ve gizliliğini korumak ile hükümetin şifreli verilere erişmesi arasında bir denge oluşturmaya yönelik görüşlerini dile getirdi. Gates, “Belki, hükümetin bazı durumlarda bir şeylere erişebilmesi ve bu erişimin sadece uygun durumlarla sınırlı olması arasındaki dengeyi sağlama konusunda kapsamlı bir plan önerebilirler.” diye yazdı. “Bu tartışmadan kaçmak mümkün değil ve bu dengenin nasıl sağlanacağı konusunda katkıda bulunabilirler.”

Etiketler