Sosyal Bir Girişim: Kodluyoruz

Bu röportaj AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır.

Hepinize merhaba, bugün Kodluyoruz adlı kar amacı gütmeyen sosyal girişiminin kurucularından Aykut İbrişim ile birlikteyiz.

Aykut merhaba, öncelikle sohbet davetimizi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Başlamadan önce, seni tanımayanlar için kendinle ilgili kısa bilgi verebilir misin?

Ozan merhabalar. Asıl ben teşekkür ederim beni ve Kodluyoruz’u DigitalTalks’ta konuk ettiğiniz için.

Türkiye’de 2000’li yılların başında ilk e-ticaret girişimlerinde çalışarak dijital dünyaya adım attım ve 18 senedir eticaret, otomotiv, finans gibi farklı sektörlerde yer alarak dijital pazarlama, dijital iletişim ve dijital strateji üzerine çalıştım. Ford Otosan ve Akbank gibi Türkiye’nin önde gelen markalarında dijital iletişim & pazarlama stratejileri, dijital dönüşüm süreçlerini oluşturdum. Dört sene önce de kurumsal hayattan tümüyle ayrılarak eşimle birlikte Amerika’ya yerleştim ve markalara dijital dönüşüm süreçleri konusunda danışmanlık yapmaya başladım. Ama Türkiye’den de uzak kalmadım ve harika bir ekiple birlikte, senin de az önce bahsettiğin gibi kar amacı gütmeyen bir sosyal girişim olan Kodluyoruz.org’u hayata geçirdik.

Aykut, Kodluyoruz fikri nereden doğdu? Bu girişimle neyi amaçlıyorsunuz? Kurucu ekipte kimler var?

Kodluyoruz, teknolojiyi kullanarak gençlerin geleceklerine nasıl artı değer katabiliriz sorusuna yanıt ararken şekillendi. Bir yandan dünyada teknolojik anlamda müthiş gelişmelere tanık oluyoruz 3D yazıcılar, yapay zeka çalışmaları, sürücüsüz arabalar… Fakat bu teknolojileri tüketen değil üreten bir genç nesil yetişmiş olması çok önemli ülkemiz için. Ancak bunu gerçekleştirebilecek yazılımcı gücümüze baktığımızda oyunun çok gerisinde kaldığımızı görüyoruz.

Deloitte’un yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de teknoloji firmalarının 61%’i en büyük sorunlarını aradıkları yeteneği bulamamaları olarak tanımlıyor. Gençlerle konuştuğunuzda ise bu alanda daha yenilikçi metotlarla eğitim veren okullardan mezun olan öğrenciler iş bulmakta zorluk çekmezken, yeteneği olduğu halde imkansızlıklar içerisinde eğitim alan ve yazılımcı olma hayali kuran adayların deneyim eksikliği ya da yeterli görülmeyen diploma dereceleri gibi sebeplerle firmaların kendilerini işe almadıklarını gördük. İki taraf da şikayetçi.

Kodluyoruz Derneği olarak bu problemleri çözmek adına yazılım alanında çalışmak isteyen motivasyonu ve yeteneği olan fakat çeşitli imkansızlıklar ve engellerle karşılaşan gençlere ulaşarak onlara ücretsiz bootcamp’ler düzenliyor, alanında başarılı kişilerin derneğimiz içerisinde onlara mentorluk yapmasını sağlıyor, onları doğru kaynaklara yönlendirerek ihtiyaç duydukları bilgiye erişimlerini kolaylaştıyor ve sektörün ithiyaçlarını karşılayacak seviyeye getirmek için hem gençlerle hem de sektör içerisinden destekçilerimizle birlikte çalışıyoruz.

Farklı geçmiş deneyimler ve uzmanlıklardan geliyoruz ama hepimizin ortak bir noktası var; teknolojiyi kullanarak toplumun her kesimini kalkındırabilmek için çalışıyoruz. Zamanımızın önemli bir bölümünü de bu alandaki eşitsizlikleri ve problemleri gidermeye ve fırsat eşitliği yaratmaya adamaktan keyif alıyoruz.

Şu ana kadar neler yaptınız? Bizimle detayları paylaşabilir misin?

Kodluyoruz Akademi bünyesinde İstanbul’da 3, Bursa ve Şanlıurfa’da birer tane olmak üzere beş ücretsiz Bootcamp gerçekleştirdik.

Eğitimlerimizden şu ana kadar 110 öğrencimiz mezun oldu ve yaklaşık %40’ı eğitimler sonrasında bir işe yerleşti. Mevcut işlerinden daha iyi rollerde iş bulup yükselerek iş değiştiren öğrencilerimiz de oldu.

Halen İstanbul’da devam eden bir tane bootcamp’imiz ve de duyurusunu yeni yaptığımız, Ankara’da gerçekleştirileceğimiz bir Git eğitimimiz var. Eğitim sürelerimiz içeriğe göre değişse de genelde dört ay boyunca hafta sonları devam eden, gençlerin ciddi pratik yetenekler kazandığı eğitimler gerçekleştiriyoruz.

Google, Mayıs 2017’de temel yazılım dili olarak Kotlin’i destekleyeceğini duyurdu. Bu önemli gelişme mobil yazılım dünyasında bu yeni yazılım dilini bilen yazılımcı açığı olarak karşılık bulacak. Önümüzdeki günlerde bu dile hakim olan yazılımcılar avantajlı hale gelecek. Biz de bu nedenle Kodluyoruz Akademi’nin yeni dönem bootcamp’inde Kotlin programı başlattık ve Türkiye’de Kotlin eğitimi sağlayan ilk kuruluş olduk diyebiliriz. Şu an Kotlin eğitimine kabul ettiğimiz ve eğitimlerine devam eden 30 genç katılımcımız var.

Engelsiz Pedal Derneği ile bizi çok heyecanlandıran bir iş birliğine başladık. Engelsiz Pedal görme engelli ve engelsiz bisiklet kullanıcılarını bir araya getirip Türkiye’de bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalışıyor.

Engelsiz Pedal Derneği ile bir araya gelip ihtiyaçlarını ve sorunlarını dinledik, yaptıkları bu sosyal çalışmayı teknolojiyi kullanarak nasıl daha hızlı ve rahat yaygınlaştırabilmelerine destek olabiliriz, öğrencilerimizin ve mezun havuzumuzun gücünü nasıl onlara aktarabiliriz anlamaya çalıştık. Gördük ki etkinlikleri organize etmelerini kolaylaştıracak, bisiklet sürücülerini bir araya getirebilecekleri bir mobil uygulama ihtiyaçları var. Biz de bu dönem bootcamp katılımcılarımızın final projesi olarak bu mobil uygulamayı geliştirmeyi teklif ettik. Öğrencilerimiz hep birlikte Engelsiz Pedal’ın ihtiyacını çözecek bir mobil uygulama geliştirecekler. Böylece hem öğrenciler gerçek bir uygulama programlayarak tecrübe kazanacaklar hem de sosyal fayda sağlayacak bir çözümün parçası olacaklar.

Bütün bu süreç devam ederken geçtiğimiz sene iki tane keyif veren haber de aldık. Dünyada gençlerin hak ettikleri iyi şartlara kavuşmaları için çalışan Global Center for Youth Employment’a (Küresel Genç İstihdamı Merkezi) davet edilen ve üye olan Türkiye’den ilk ve tek sivil toplum kuruluşu olduk. İkinicisi ise RedBull Amaphiko Türkiye’ye geldiğinde Kodluyoruz’u “Türkiye’de Sosyal Sorunları Çözen 6 Muhteşem Proje” listesinde gösterdi. Ülkemizi bu platformda temsil ettiğimiz için gururluyuz

Bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?

İstanbul dışına çıkarak Anadolu’da benzer imkanlara ve eğitimlere hiç sahip olamamış gençlere ulaşabilmeyi, inandığımız fırsat eşitliği prensibimizi büyük şehirlerin dışına taşıyabilmeyi gerçekten çok istiyoruz.

Öncelikli hedefimiz İstanbul’da eğitimleri daha uzun soluklu hale getirebileceğimiz kendi mekanımıza sahip olmak. Eğitimlerimizi bu mekanımızda gerçekleştirirken bir yandan da teknolojik çözümler üreterek sosyal problemlere dokunabilecek donanımda genç sosyal girişimciler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Sitede uluslararası ve lokal ortaklarınızı inceledim. Biraz bilgi vermek ister misin? Şu an ihtiyaç duyduğunuz kimi destekler var mı? Zorlandığınız konular varsa paylaşabilir misin?

Dernek olarak birçok farklı alandan kurum ve kuruluş ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve farklı destekler alıyoruz. Uluslararası alanda Launchcode ve Re:Coded ile ortak çalışmalarımız ve stratejik işbirliklerimiz var. Launchcode Amerika’da yazılımcı ihtiyacını gidermek için kurulan ve Obama’nın örnek olarak gösterdiği işe yerleştirme odaklı çalışan bir sosyal girişim. Re:Coded ise yakın zamanda Türkiye’de de çalışmaya başlayan, stratejik partnerlik yaptığımız, Suriyeli mültecilerin yazılım alanında işe yerleşebilmeleri için kodlama eğitimleri ve girişimcilik konusunda eğitimler düzenleyen bir sosyal girişim. Geçtiğimiz aylarda teknoloji ve yazılım ile cinsiyet eşitsizliğini gidermek üzerine bir hackhaton gerçekleştirme fırsatımız oldu.

Yeni eğitimler açabilmemiz ve daha çok gence ulaşabilmemiz için mekan, bilgisayar ve gönüllü eğitmen desteğine her zaman ihtiyaç oluyor Ozan. Biz kendi kaynaklarımız üzerinden de bu konuda çalışmalar yapıyoruz ve ihtiyaç halinde kanallarımızdan duyurular gerçekleştiriyoruz ancak bu konularda destek olmak isteyenler varsa iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirler.

Aykut değerli paylaşımların için teşekkür ederim. Eklemek istediğin başka bir konu var mı?

Kodluyoruz’un yolculuğuna başladığımızdan beri kişisel olarak şunu gördüm ki gençler çekinmeden, fikrim çalınır diye korkmadan inandıkları fikir için çalışsınlar ve de çevrelerinden destek istesinler. Yardım aldıkça büyüyor, filizleniyor ve birlikte gelişiyorsunuz. En büyük keyif fikrinizi ortaya attıktan sonra çevrenizdekilerin de katkılarıyla nasıl da hızlanarak yol katettiğinizi görmek. Paylaşmadan, destek almadan bir çözüm üretmeniz mümkün değil.

Bu güzel oluşum için emek harcayan sana ve tüm arkadaşlara DigitalTalks adına başarılar dilerim. Görüşmek üzere.

Bize zaman ve yer ayırıp davet ettiğin için asıl biz teşekkür ederiz Ozan. Sana ve DigitalTalks’a da başarılar dileriz

Etiketler