Bu Startup, Paris’te Tamamen Organik Yeraltı Çiftliği Açıyor

Paris sokaklarının altında bir şeyler büyüyor. Paris’in kuzeyinde bir mahalle olan La Chapelle’de bulunan eski bir otoparkın altında bir yeraltı çiftliği yapıldı. Kapalı çiftlik startupı Cycloponics tarafından yapılan çiftlik, toprak veya doğal güneş ışığı olmadan bitkilerin düşük enerjili Led ışıklarının altında besin zengini suda yetiştirildiği hydrophonic teknikler kullanarak marul, otlar ve mantarlar yetiştirecek. La Caverne adı verilen 3.600 metrekarelik çiftlik; şimdiden istiridye, şitaki mantarları ve Paris mantarları üretmeye başladı ve yakında hindiba üretimine başlayacak. Ürünler, marketlere ve restoranlara satılacak ve teslimatları bisiklet ile olacak.

Bu konsept, terk edilmiş kentsel alanlara pazar bahçeleri getirmeyi amaçlayan girişimci Théophile Champagnat ve Jean-Noël Gertz tarafından başlatıldı. Champagnat ve Gerz, çiftliklerinin mahallenin hayatına yerleşmesini istiyor ve eninde sonunda yerel sakinlere ayrıcalıklı fiyatlarla mal edilmesini planlıyor. Cycloponics, başarı için tariflerinin La Caverne’de yetişen her bitki çeşidine verilen bakım olacağını iddia ediyor. Champagneat, “Belirli bitkiler için aquaponics, diğerleri için anız veya kenevir altında yetiştirme kullanıyoruz” diye açıklıyor.

La Caverne, Cycloponics tarafından terk edilmiş alanlara inşa edilen ilk çiftlik değil – yılın başlarında Strazburg’da eski bir savaş zamanı sığınak olarak kullanılan bir alana çiftlik açtılar ve Bordeaux’daki bir sosyal konut bodrumunda başka bir site gelişim aşamasında.

Etiketler