Bağlantılı Bir Oyuncak Almadan Önce İki Defa Düşünmelisiniz

Bu tatil sezonunda birçok çocuğa bağlantılı oyuncak hediye edilecek. Fakat bunu yaparken internet bağlantılı oyuncakların yarattığı riskler hakkında düşünmenizi öneririz. Bu cihazların birçoğu, web’e bağlanıyor veya onlara eşlik eden uygulamalara dayanıyor ve çoğu, çocuğunuz hakkında veriler topluyor. Güvenlik açıklarının ötesinde, bu şirketlerin verilerle ne yaptığı, üzerinde düşünmeye değer.

Örneğin, Mattel’in Hello Barbie’si çocukların oyuncak bebeğiyle konuşmasına olanak tanıyor. Bu bebek, basit bir konuşmayı gerçekleştirebiliyor ve sahibinin beğenilerini ve hoşlanmadığı şeyleri hatırlıyor. ToyTalk adlı bir şirket, ses tanıma yazılımı sunuyor ve aldığı tüm ses verilerini işliyor. Şirket gizlilik politikasında kendi ürününü geliştirmek için bu ses verilerini kullandığını şu şekilde açıklıyor: “Konuşma işlem hizmetlerinin işleyişini sağlamak, sürdürmek, analiz etmek ve geliştirmek için; konuşma tanıma teknolojisini ve yapay zeka algoritmalarını test etmek veya geliştirmek için; akustik ve dil modelleri geliştirmek için ve diğer araştırma ve geliştirme ve veri analizi amaçları için (ses kayıtlarından çıkarılan metinlerle birlikte) ses verilerini kullanabiliriz, kaydedebiliriz, işleyebiliriz, dönüştürebiliriz, yazabiliriz, analiz edebiliriz veya gözden geçirebiliriz.”

Yani, çocuğunuzun Hello Barbie’ye kasıtlı olsun veya olmasın verdiği veriler ToyTalk’un sunucularında bulunuyor ve şirket istediği zaman onlara erişebiliyor. Teknolojinin korunmasına yardımcı olan sağlayıcılar da dahil olmak üzere diğer üçüncü şahıslarla bilgi paylaşıyor.

Şimdi, çocuğunuzun ses verisinin ToyTalk’un yazılımını geliştirmesi sizi rahatsız etmiyor olabilir. Teknik olarak kendi oyuncaklarınızı da geliştiriyorsunuz. Fakat aynı zamanda bu veriler bir kez ortada olduğunda, geri almak zor. Veriler çoğunlukla hızlı ve geniş bir şekilde yayılıyor ve satın alımlar boyunca şirketlerden şirketlere transfer ediliyor. Bu dosyaların nihayetinde nerelerde olacağını kim bilebilir?

Bunların hiçbiri sizin için önemli olmayabilir. Ancak lütfen ebeveyn izinlerini vermeden önce çocuğunuzun oyuncağı ile gelen gizlilik politikasını bir okuyun.

Etiketler