Apple Shazam’ı Satın Alıyor

TechCruch’ın belirttiğine göre Apple, bir ses klibinden şarkıları, filmleri ve TV şovlarını tanımanızı sağlayan uygulama Shazam’ı satın almak için bir anlaşma yapıyor. Bu haberi doğrulayan Recode ise anlaşmanın 400 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Apple için Shazam’ı satın almanın en belirgin faydası, şirketin müzik ve ses tanıma teknolojileri. Ayrıca The Wall Street Journal’a göre, Shazam’ın 2016’daki gelirinin çoğunluğunu oluşturan ve Apple’ın tüm dijital indirme satışlarının %10’unu gerçekleştiren, Apple’ın içerik satın aldırmak üzere kullanıcıları iTunes Store’a göndermesi için Shazam’a ödediği komisyonlardan da bir miktar tasarruf sağlayacak.

WSJ, eğer Apple uygulamayı kapatmaya karar verirse, Shazam’ın günde bir 1 milyondan fazla tıklama gönderdiği Spotify ve Google Play Music gibi servislere zarar vereceğini belirtti. Shazam’ın ayrıca Snapchat ile de bir anlaşması var. Bu satın alımın bu anlaşmalardan herhangi birini nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

Fakat Apple gerçek faydayı, Shazam’ın artırılmış gerçeklik teknolojisinden görebilir. Bu yılın başlarında Shazam, 2015’te başlattığı görsel tanıma teknolojisi üzerine kurulu markalar için bir artırılmış gerçeklik platformu başlattı. Bu teknoloji, kullanıcıların; dergileri, kitapları, posterleri, reklamları ve diğer fiziksel ürünleri tarayarak sonrasında 3D animasyonlar, ürün görselleştirmeleri ve 360 derecelik videolar başlatabilmesine olanak tanıyor. Apple kendi Google Lens versiyonunu oluşturmak isterse, bu başlamak için iyi bir yer olabilir. Aynı zamanda, iOS’u artırılmış gerçeklik geliştiricileri için önde gelen bir platform haline getiren şirketin var olan ARKit çabalarına da katkıda bulunacaktır.

1 milyarın üzerinde bir indirme sayısına ulaşan Shazam, yaklaşık 19 yıllık bağımsızlığında popüler oldu ancak şirketin 2016 yılında yalnızca 54 milyon dolarlık bir gelir elde etmişken yıl içinde 5.3 milyon dolar zarara uğraması hala gidecek çok yolu olmasının bir işaretiydi. Şimdi Apple’ın bir parçası olarak, kar sağlaması sorun olmayacak.

Etiketler