Tesla, Avustralya’daki Dünyanın En Büyük Lityum-İyon Bataryasını Aktifleştirdi

Tesla geçtiğimiz Cuma günü, dünyanın en büyük lityum iyon bataryasını yaz mevsiminin ilk gününde Avustralya’nın sarsıntılı güç şebekesini beslemek üzere aktifleştirdi ve  Elon Musk’ın 100 gün içinde veya ücretsiz olarak bataryanın kurulması üzerine verdiği sözü tutu.

Eyalet başkanı Jay Weatherill özel Fransız firma Neoen’in sahibi olduğu Hornsdale Wind Farm’daki resmi lansmanda, “Güney Avustralya şu anda sevk edilebilir yenilenebilir enerjide dünyaya liderlik ediyor.” dedi.

Tesla, ülkenin geri kalanından çok daha hızlı bir şekilde rüzgar enerjisi alanını genişleten fakat geçtiğimiz 18 ayda bir dizi elektrik kesintisi yaşamış olan Güney Avustralya için 129 megawatt saatlik batarya üretmek için Temmuz ayında bir teklif aldı.

Eyaletin yenilenebilir enerji itici güçlerinin karşıtları siyasi bir tartışmada,  hala elektrik enerjisinin üçte ikisinin kömür başta olmak üzere fosil yakıtlara dayandığı bir ülkede bataryanın bir “Hollywood çözümü” olduğunu savundu.

Destekçiler ise, elektrik enerjisinin %40’ından fazlasını rüzgar enerjisinden alan bir eyalette şebekenin stabilize edilmesine yardımcı olacağını belirtti.

AES Enerji Başkan Yardımcısı Praveen Kathpal, “Depolama, bir saniyenin bir kısmında yanıt verebiliyor ve büyük güç santrallerine başvurmaya gerek duymadan bu istikrar konularına çok hızlı bir şekilde çözüm olabiliyor.” dedi.

Batarya depolama alanı konusunda endüstri umutlarını vurgulayan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Adelaide’yi ziyaret etti ve bataryayı “sadece başlangıç” olarak nitelendirdi.

Eyalet, Tesla’ya ne kadar ödediğini henüz açıklamadı.

Weatherill, tüm eyalet büyük bir fırtınanın ardından karanlığa gömüldükten sonra geçtiğimiz yıl eleştirilerin hedefi oldu ve büyük bir batarya sipariş etmek ve dizel yakıtlı türbinleri kurmak dahil 385 milyon dolarlık bir planla eyaletin şebekesini destekledi.

ABD Enerji Depolama Birliği’nin (US Energy Storage Association) başkanlığını da yürüten Kathpal, Güney Avustralya’nın enerji depolamaya odaklanma kararlılığının, sektörün geri kalanı için önemli bir adım olduğunu söyledi.

“Avustralya’daki enerji depolamanın büyümesini gerçekten hızlandıracak şeyin bu olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Etiketler