Amazon, Alexa’yı İşe Getirmek İçin Hazırlanıyor

Amazon, geliştiriciler için yeni bulut hizmetlerini geçen hafta yıllık düzenlediği re: Invent konferansında duyurmaya yoğunlaşırken, şirket; insanların Amazon’un Alexa sesle etkinleştirilen sanal asistanını iş yerinde kullanmalarını kolaylaştıracak yeni araçlar hakkında konuşmaya hazırlanıyor.

Şirket, işletme müşterileri için özel beceriler veya uygulamalar geliştiren bir dizi ortakla birlikte Alexa for Business Platformunu duyurmayı planlıyor.

CNBC’nin kaynaklarının belirttiğine göre, bu yeni teknoloji telekonferanslara bağlanmak veya kurumsal odaklı satış programlarına veri eklemek için kullanışlı olabilir. Bir kişi, uygulamanın iş yerinde uygulamayı kullanan farklı insanları tanımlayan ve yetkilendiren kurumsal güvenlik katmanı gibi daha kişiselleştirilmiş özellikler ekleyeceğini de belirtti. Amazon, halihazırda tüketici uygulamalarına sahip Alexa Skills sayfasına benzer Alexa for Business uygulamaları için yeni bir pazar yeri (marketplace) de ilan edecek gibi görünüyor.

Üç yıl önce Amazon, Alexa’yı Echo hoparlöründeki akıllı yıldız olarak tanıttı. Alexa, insanların söylediklerini anlama ve sonra bildiklerine dayanarak mümkün olan en iyi cevabı bulma işlerini gerçekleştiriyor.

Amazon, Alexa’nın etrafında üçüncü parti gelişimini hızlandırmak için araçlar çıkardı ve bugün Amazon, insanların yükleyebileceği ve sonradan Alexa’dan isteyebileceği 20.000’den fazla üçüncü parti becerisiyle övünüyor. Bununla birlikte Amazon, Echo cihazlarını genişletti ve diğer şirketlerin Alexa’yı kendi cihazlarına yerleştirmesini mümkün kıldı.

Bu süreçte Apple, Google ve Microsoft da kendi sanal asistanlarını geliştirmekle meşguldü. Üçüncü parti sistemleri için desteklerini genişlettiler ve tüketiciler için daha yaygın bir hale getirdiler.

Amazon gibi Google ve Microsoft da bulut altyapı portföyleri ile işletmelere kur yapıyorlar. Ancak asistanlar tüketicileri çalışma hayatları dışında daha fazla hedefliyor. Henüz Google ve Microsoft sırasıyla Google Assistant ve Cortana’yı işletmelere iten nedenleri açıklamadı. Ancak bu yılın başlarında Amazon ve Microsoft, Alexa ve Cortana’nın birlikte çalışmasına izin vereceklerini açıkladılar.

Etiketler