Walmart, Mağazalarını Denetlemek İçin Raf Tarama Robotları Kullanıyor

Robotlar toptan satış yerlerinde yaygın kullanıma sahiplerdi (sadece Amazon 45.000’den fazla kullanıyor) ancak şimdi mağazalara da taşınıyorlar. Walmart, ABD çevresindeki 50 konuma raf tarama robotlarını yerleştirdiğini ve bu makineleri envanter, fiyatlar ve yanlış yerleştirilmiş ürünler gibi şeyleri kontrol etmek için kullandığını açıkladı. Perakende devi, robotların göreve başlamasının iş kayıplarına yol açmayacağını ve şirketin çalışanları “tekrarlanabilir, öngörülebilir ve manuel” görevlerden kurtarmak istediğini söyledi.

Robotların kendileri, Kaliforniya merkezli Bossa Nova Robotics tarafından üretildi. Robotlar, rafları taramak için ışıklar ve sensörler içeren uzatılabilir bir kule ile birlikte yaklaşık 60 cm uzunluğundalar. İnsan bir çalışan onlara görev verene kadar mağazadaki şarj istasyonlarında oturuyorlar. Robotların çalışanların zamandan tasarruf etmesine yardımcı olması gerekiyor fakat Walmart, ayrıca topladıkları verileri ülke çapında verimliliği artırmak için kullanacağını söylüyor.

Walmart’ın merkezi operasyonlar başkan yardımcısı John Crecelius, Arkansas Democrat-Gazette’ye yaptığı açıklamada, “Bütün bu farklı ürünlerin olduğu bir tesisi dolaşmaya ve fiyatlarınızın doğru olup olmadığını anlamaya çalışmayı düşünüyorsanız, bu çok zaman alan bir şey olabilir.” dedi. “Bizim bakış açımıza göre, böyle şeyler yaptığınızda müşterilerinize yönelik hizmetinizi iyileştirmeye çalışıyorsunuz ve aynı zamanda ortaklarınız için işleri basitleştirmeye ve kolaylaştırmaya çalışıyorsunuz.”

Etiketler