DigitalTalks Sonbahar17’nin Üçüncü Haftasında İş Hayatının Geleceği ve Dijital İK’yı Konuştuk

Birbirinden değerli konuşmacıları dinleyeceğimiz; yeni kişilerle tanışıp bağlantılarımızı kuvvetlendirme şansı bulacağımız 6 haftalık maratonumuz Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde devam ediyor.

DigitalTalks Sonbahar17‘nin üçüncü haftasının ilk oturumumuzda kurucumuz Ozan Tatar,  Deloitte Danışmanlık Şirketinin Ortağı ve İK Hizmetleri Lideri Cem Sezgin ile “İş Hayatının Geleceği” başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi.

Bu sohbetten kimi bölümleri size aktarmak istiyoruz:

Teknolojiye bazen fazla büyük anlamlar atfettiğimizi düşünüyorum. Bugün farklı olan ne? Eskiden teknolojiye adaptasyon uzun sürüyordu; doğrusal bir büyüme vardı uyum ve kabullenme anlamında. Şimdi, insanın yaklaşımı değişti. Sıkıysa uygulama yeni teknolojiyi. Eskiden  doğrusal büyüme şimdi üstel (exponential).

Eskiden işgücü piyasasında arz-talebin, şirketlerin, çalışanların daha iyi uyum sağladığı bir yapı vardı. Şimdi arzla talep var, ama bunlar birbiriyle örtüşmüyor. Kimse kimseyi beğenmiyor. Yetkinlik modelleri o kadar hızlı değişiyor ki… Çalışanlar bu döngüyle çalışma hayatı boyunca 12-15 farklı şirket arasında iş değiştirecek. Arayış iki tarafta da var.

Eskiden Fortune 500 listesinde lig değiştiren şirket sayısı azdı; bir zamanlar revaçta olan firmalar (ikonik firmalar) kalmadı, bugünün ikonu yarının tarihi eseri. İkon çalışanlar da kalmadı; çünkü artık şirket için kritik pozisyonda değiller. Kültür bu yüzden bozuldu.

Eskiden kişiler kendileri gibi insanları işe alırlardı… Tek tip şirket kültüründen bahsedebiliyorduk. Çalışanlar oluşturur bir şirketin kültürünü. Şu an çalışanlar kim? Kullandığınız taşeron, dönemsel kaynaklar, girişimciler, robotikler…

Şirketler bu durumları nasıl yönetmeli? Teknoloji önde tek başına ilerleyen bir kavram haline geldi. En hızlı adapte olanlar şahıslar, bireyler. Sonra, şirketler geliyor. Asla bir insanın esnekliğine sahip olamazlar, çünkü binlerce insandan sorumlular. En arkadan da kamu politikaları geliyor. Sürücüsüz araba neden kullanılmıyor? Böyle bir düzenleme, hazırlık yok. Uçan araba teknolojisi uçak çıktığından beri var. Devletler çok geriden geliyor…

40 milyar dolar robotik yatırımı öngörülüyor 2020’ye kadar. Yapay zeka bunun dışında hatta. Robotik bugün operasyonel işleri tehdit ediyor. Beyaz yakanın yaşadığı kırılım… Operasyonel işler yapan beyaz yaka, daha yaratıcı entelektüel işler yapan beyaz yaka diye ikiye ayrıldı.

Yeni iş kolları çıkacak mı? Geçmişe bakıp geleceğe ne kadar referans olacağını kestirmek gerçekten güç. Elbette yeni meslekler yeni alanlar çıkacak ama tehlike şu; hala çocuklarımızı konvansiyonel şeylerle eğitiyoruz. TEOG kalktı mı? Nerede okusun? Hala geçmişin ihtiyaçlarına göre yapıyoruz bunları, en iyi üniversiteler bile böyle yapıyor.

Birkaç konsept ön plana çıkıyor: zeka kavramı değişti. IQ’nun yanına EQ geldi, SQ (İş ortamı, dernek, topluma yansıtabildiğim anlamda zekam değer kazanıyor). IQ sizi işe sokar, EQ sizi yükseltir; SQ da sizi lider yapar; PQ (politik zeka) güçlü lider yapar.

Hangi nitelikler ön plana çıkıyor? Önemli özellikler, problem bulma ve çözme. Çoğu öngöremediğimiz ama çözmekle mükellef olduğumuz problemler. Süreç bazlı çalışmaya son, çözüm bazlı çalışmaya evet. Analitik ve daha analitik; esneklik ve çeviklik (Uyum sağlayan, biraz Darwinist); yaratıcılık…

Normalde çalışma süresi 40-45 yıl, bir yandan da yeni jenerasyon işin içine giriyor. Üç jenerasyon kritik roller için savaşacak.

Dijitalleşmenin, büyük verinin sahibi kim şirkette? Bu dönüşümü içselleştirecek kadar çevik olamadı şirketler. Yeni ünvanlar, yeni tanımlar söz konusu.


İkinci oturumumuzda ise; Peoplise Yönetici Ortağı Çağatay Güney ve Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı; Ozan Tatar‘ın moderasyonunda “Dijital İK” konusuna odaklandı. Bu panelde yapılan kimi paylaşımları size aktarmak istiyoruz:

Çağatay Güney: İşe alım son derece evrensel bir süreç. Adımlar belli… Filtreleme, görüşme adımları. Her yerde aynı ürün kullanılabiliyor. Global bir ürün yaratmaya çalıştık. Türkiye’de ne kadar büyüsek de, pazar sınırlarla sınırlı. O yüzden yurtdışına da çok önem veriyoruz. 14 ülkede varız şu anda. Aday deneyimi o ülkedeki dilde gerçekleşiyor. Büyüme modeli olarak, kendimize kanallar yaratmalıyız. Başarılı İK firmalarıyla anlaşmalar yaparak büyüyeceğimize inanıyoruz.

Çağlar Yalı: Bizim yaptığımız biraz daha ülke odaklı. Regülasyonlara adapte olmak gerekiyor. Türkiye’de Kolay İK’yı kullanabilecek 300.000 kadar şirket var; biz daha 10.000’lerdeyiz.

Karşılaştığınız zorluklar neler?

Çağatay Güney: Türkiye’de büyük bir dönüşüm var; İK ekipleri stratejik rol almaya çalışıyor. Operasyonlar hızla dijitalleşiyor. En büyük sorun tanımlarda. Dijitalleşme ne demek? Bu daha oturmadı. Dijitalleşmeyi trend gibi anlamak en büyük sorunlardan biri. Bir sürü şey daha var arkada. Data analitiği, sosyal medya kampanyaları, gelen adayları eleyebiliyorsunuz… Bunları hep dijital olarak yapabiliyorsunuz. Bir müşterimiz bir senede 300.000 dolar maliyetten kurtuldular mülakatları dijital yaparak, ulaşım giderlerini keserek. En büyük fayda aslında data. Kişi ne zaman başvurdu? Ne dedi? Bir sonraki adıma ne zaman geçti? Akıllı çalışma yapılabilecek data üretiyoruz. Şirketlerde çok iş yapıyoruz ama akıllı yapmadığımız zaman yaptığımız iş kaliteli olmayabiliyor.

Çağlar Yalı: İK departmanları operasyonel yükün altında eziliyor. Yöneticiye sorduğunuzda, benim adaylarım neden daha iyi eğitim almıyor diyor. Bunu İK yapacak. İK bir şirkete en fazla katma değer sağlayacak alanlardan biri. Bunun savaşı veriliyor…

Çağatay Güney: Destek olmaktan çıkıp iş ortağı haline geliyor İK. Birçok şey otomatik yapılmaya başlıyor, kalan vakitte çok daha anlamlı şeyler yapılabilir, stratejilere dahil olabilirsiniz… Hemen her firmada bu değişim oluyor ama Türkiye 2-3 hatta 5 sene arkadan geliyor.

Bu vesile ile bu serimizde davetimizi kabul eden tüm konuşmacılarımıza, elmas sponsorumuz Türkiye İş Bankası‘na, altın sponsorlarımız Arvato Bertelsmann ve Related Digital‘a teşekkürlerimizi sunarız.

DigitalTalks Sonbahar17’nin tüm programına bu linkten ulaşabilir ve 31 Ekim Salı akşamı düzenleyeceğimiz etkinliğimiz için kayıt olabilirsiniz.

Etiketler