Apple’ın Kurucu Ortağı Steve Wozniak, Kendi Teknoloji Eğitim Platformunu Piyasaya Sundu

Steve Jobs ile birlikte Apple’ı kuran Steve Wozniak, teknoloji mesleklerini ve sektöre girmek için gerek becerileri geliştirmek üzere tasarlanmış Woz U olarak adlandırdığı yeni bir çevrimiçi teknoloji eğitim platformu piyasa sunuyor. Wozniak zaman içinde bu girişimi, yazılım mühendisliği ve bilgi teknolojisinden mobil uygulama geliştirme ve siber güvenliğe kadar her şey üzerine dersleri ve dünya çapında 30’a yakın fiziksel konumu içerecek şekilde genişletmeyi umuyor. Derslerin ücretsiz olup olmayacağı veya Woz U’nun çevrimiçi eğitim platformunun herhangi bir öğesi için ücret talep edip etmeyeceği belli değil; web sitesinde herhangi bir bilgi verilmiyor.

Woz U ayrıca, çalışanları işe almak ve eğitmek için sağlanan araçları ve kaynakları kullanmakla ilgilenen teknoloji şirketlerine erişim imkanı sunuyor. Platform, okul bölgeleri ile ortaklık aracılığıyla K-12 öğrencileri için de mevcut olacak. Yakın gelecekte Woz U, öğrencilere bire bir eğitim ve daha sonrasında olası startup kurucuları için kendi hızlandırıcı programını sunmak istiyor. Genel amaç, Woz U’nın deyişiyle STEAM kariyerleri veya bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğe olan ilgiyi artırmak.

Wozniak yaptığı açıklamada, “Hedefimiz, insanları yıllarca ödeyeceği borçlara sokmadan istihdam edilebilir dijital beceriler edinmek üzere eğitmektir.” dedi. “İnsanlar genellikle teknoloji tabanlı bir kariyer seçmekten korkuyor çünkü bunu yapamayacaklarını düşünüyorlar. Ben yapabileceklerini biliyorum ve nasıl yapacaklarını onlara göstermek istiyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile daha iyi bir dünya kurmak, geliştirmek ve yaratmak için çalıştım ve eğitime her zaman saygı duydum. Şimdi Woz U zamanı ve daha yeni başlıyoruz.”

Mevcut veya planlanan özelliklerin hiçbirinde fiyat detayları bulunmamakta. Fakat şimdiden bazı giriş derslerinin bulunduğu bir mobil uygulama mevcut ve ayrıca Woz U’ya kayıt olabiliyorsunuz. Tüm işletme yeterince gösterişli görünüyor fakat Woz U’nun ilk ortağının Austin, Teksas’ın dışında bulunan ve kar amacı güden Southern Careers Ensitüsü olduğunu da belirtmek gerek; dolayısıyla Woz U’daki her şeyin ücretsiz olmasını beklemeyin.

Etiketler