Bu Analiste Göre Oracle’ın Esas Rakibi Microsoft

Oracle, veri tabanı ve bulut pazarlarında Amazon Web Services ile yarışmayı seviyor, ancak bir analiste göre Oracle’ın hedefine alması gereken esas rakip Microsoft.

IDC’nin platform-as-a-service analisti olan Larry Carvalho, “onların en büyük rakibi Misrosoft.” diyor.

Amazon, bulut dünyasında bir dev olabilir; ancak Microsoft, Oracle’ın güvendiği büyük ticari müşteriler için daha büyük bir tehdit.

Carvalho, “Oracle, Microsoft’un yaklaşık iki üç yıl gerisinde.” diyor.

Geçtiğimiz günlerde, Oracle en yeni veritabanı Oracle 18c’yi duyurduğunda, Oracle CEO’su Larry Ellison, bunun piyasadaki “tamamen otonom” ve “otomatik” ilk veri tabanı olduğunu söyledi. Ancak Carvalho’ya göre, bu iddia, Microsoft Azure’un SQL’si gibi pek çok yarı-otonom veri tabanının olduğu bir pazarda pek anlam ifade etmiyor.

“Oracle,” diyor Carvalho, “sadece yetişmeye çalışıyor.”

Oracle 18c’nin, siber güvenlik açıklarını otonom olarak onarma yeteneği gibi bazı yeni özellikleri olsa da, Oracle’ın yeni ürününün en temel özelliği makine öğrenme tekniği. Microsoft ise, kendi ayarlarını yapan ve güvenlik önlemleri öneren Azure SQL’nin lansmanını 2016’nın mart ayında yapmıştı.

Carvalho’ya göre, şimdi bu rekabet, Oracle’ın takip ettiği müşterileri de içerecek. Amazon, Java iş gücü söz konusu olduğunda, Oracle’ın işlerini çalabilir, .NET iş gücü söz konusu olduğunda da Microsoft’un avantajı var. Oracle’ın sahip olduğu Java ve Microsoft’un .NET’i, veri tabanı uygulamalarının yapımında kullanılan iki ana sistem.

Açık Strateji

Carvalho’nun tahminine göre, Oracle’ın kazanmak için en büyük umudu, açık kaynak yazılımını desteklediklerini ve ürünün farklı imalatçılar için uygun olduğunu göstermek.

Carvalho, “Oracle’ın ısrar ettiği bütün bu açık kaynak hikayesi yeni müşteriler çekebilir, ancak, neden Microsoft’u değil de Oracle’ı seçmeleri gerektiği konusunda müşterilere farklarını göstermeliler.” diyor. “Potansiyel var, ama henüz ortaya bir şey koyabildiklerini görmedim.”

Şimdilik, Oracle, pazarı bir fiyat meselesi olarak sunuyor. Ellison, konuşmasında, çoğunlukla Amazon Web Services’a kıyasla kendi servislerinin fiyatına odaklandı. Ellison, kontratlara, Amazon’un aynı servis için istediği fiyatın yarısından aza mal olacağını söyleyen bir cümle ekleme sözü verdi.

Amazon, Ellison’un sunumunu, “bulgulara dayanmayan, çılgın iddia ve boş yaygaralarla dolu” olarak değerlendirdi.

Etiketler