LG’nin Yeni Akıllı Telefonu Sivrisinekleri Uzak Tutuyor

LG, son akıllı telefonunun sıtmaya yakalanma durumunu önleyebileceğini umuyor.

Geçtimiz hafta Hindistan Mobil Kongresi’nde (Indian Mobile Congess) Güney Kore şirketi tarafından piyasaya sürülen LG K7i sivrisinekleri uzak tutacak teknolojiyi içermekte.

LG K7i telefonun arkasında bulunan ağ sisteminden ulturasonik dalgalar yayıyor. Şirketin söylediğine göre dalgalar, zararlı böcekleri uzaklaştırmakta ve “insanlar için tamamen güvenli ve zararsız.”

Klimalar ve televizyonlar gibi bazı diğer LG ürünlerinde, “sivrisinek-kovma” teknolojisi var. Benzer teknolojiyi benzer sonuçlarla kullandığını iddia eden uygulamalar da mevcut ancak LG, bunun akıllı telefona ilk kez dahil edildiğini söylüyor.

K7i Android telefonun fiyatı 7.900 rupi (122 dolar). LG, diğer ülkelere yayılma planlarını göz önünde bulundurduğunu söylüyor.

Hindistan, her yıl hükümet tarafından kaydedilen on binlerce vaka ve yüzlerce ölümle sonuçlanan, sivrisinekler yoluyla yayılmış sıtma ve dang humması gibi hastalıklarla uzun zamandır mücadele ediyor.

LG’nin Hindistan’daki pazarlama sorumlusu (CMO) Amit Gujral CNNMoney’e yaptığı açıklamada “Şirket, Hintli tüketicilerin sağlığının sağlanması için bir kriter belirledi.” dedi.

Bilim insanları ultrasonik sivrisinek kovucuların etkinliğini sorguladı. Amerikan Sivrisinek Kontrol Birliği, geçtiğimiz 15 yıl içinde en az 10 çalışmanın oy birliğiyle kovucuların geçersizliğini duyurduğunu belirtiyor.

Birlik, “Gerçek şu ki bu cihazlar işe yaramıyor.” diyor.

LG, Hindistan’ın Uluslararası Biyoteknoloji ve Toksikoloji Enstitüsü’nün onayladığı teknoloji için çok fazla test gerçekleştirdiğini ve K7i’nin hastalık yayan sivrisineklerin ortalama %72’sini uzaklaştırdığını belirtti.

Euromonitor International’ın yakın tarihli bir çalışmasına göre Hintliler geçtiğimiz yıl ev böcek ilaçlarına 733 milyon dolar harcadı.

Etiketler