Ethereum, “Birkaç Yıla” Ölçekte Visa’ya Yetişecek

Ethereum’un arkasındaki beyin Vitalik Buterin, aslında kripto ile ilgili. Kısacası, moderatör Naval Ravikant’ın “beyin virüsü” dediği şeyin, güvenlik ve ekonominin gerçek geleceği olduğuna ve doğru teşviklerle Ethereum’un kredi kartı ağları ve oyun sunucuları gibi şeylerin yerini alabileceğine inanıyor.

Buterin, dünyayı iki çeşit insana ayırıyor.

“Bitcoin’i duymuş olan ortalama kişi ve henüz duymamış olan ortalama kişi var.” diyor. Blockchain’e daha fazla kullanılabilirlik eklemek ve böylece herkesin duymak isteyeceği bir şey yaratmak projesinin temelini oluşturuyor.

“Ethereum’un ortaya çıkması basitçe şöyle: kripto ekonomi ve bitcoin gibi şeylerin devamını sağlayan ekonomik teşvikleri alın ve bunlarla, bir sürü uygulama için olan bellek ile merkezsiz bir ağ yaratın.” diyor. “İyi bir blockchain uygulaması, merkezsizleşmeye ve bir çeşit paylaşılan belleğe ihtiyaç duyan bir şey.”

Buterin’in kurmakta olduğu ve diğerlerinin de Ethereum ağına kurmasını umduğu şey bu.

Şimdilik bu ağ çoğu ana uygulama için biraz fazla yavaş.

“Bitcoin, saniyede 3 işlemden birazcık daha azını yapıyor.” diyor. “Ethereum, saniyede beş işlem yapıyor. Uber, bir saniyede 12 sürüş sağlıyor. Blockchain’in Visa’nın yerini alması birkaç yıl alacaktır.”

Buterin, her şeyin blockchain’de olması gerektiğini düşünmüyor fakat birçok şey olabilir. Teknoloji ilerledikçe, paralelleşmeyi gerektiren birçok hizmetin (aynı anda çalışması gereken programlar) yerini almak üzere büyüyebilir.

“Blockchain’de StarCraft’ı çalıştırabilirsiniz. Bu tür şeyler mümkün. Yüksek düzeyde güvenlik ve ölçeklenebilirlik, çeşitli diğer bütün bu şeylerin en üste kurulmasına olanak tanıyor. Ethereum, çok fazla özelliği olmayan güvenilir bir temel katman.”

“Kripto, çeşitli seviyelerdeki teşviklerle ilgili.” diyor. “Teşvikler olmaksızın blockchain uzlaşma protokollerinin güvenliği konusunda mantık yürütemezsiniz.”

Etiketler