Toprak Sensörlerinden Gelen Analizler Tarımda Devrim Yapabilir

İsrail girişimi, toprağa yerleştirilen sensörlerden toplanan verilerin tarım endüstrisini güçlendireceğini ve geliştireceğini umuyor.

Birçok sanayi, dijital çağa ve çağın sunabileceği tüm özelliklere adapte olmuş olsa da, tarım, bu sektöre çevrimdışı yaklaşımını sürdürdü. İsrail merkezli Viridix bu durumu, arazilere ve tarlalara dağıtılmış, toprakla ilgili analizleri toplayan sensör ağıyla değiştirmeyi umuyor. Toplanan veriler, sektördekilerin verimliliğini artırılmasına ve işle ilgili yeni yaklaşımlar keşfedilmesine yardım edecek araçlar oluşturmaları adına, uygulama geliştiricileri için ulaşılabilir olacak.

Sensörler yerin nem seviyesini izliyor, ayrıca, çiftçilerin ve üreticilerin karar vermelerini ve otomasyonu en uygun hale getirmelerini sağlamak için önemli verileri toplayan gerçek yaşam kökü gibi hareket ediyor. “RootTens” teknolojisi, toprağın içindeki tüm önemli değişkenleri ölçer ve bu verileri buluta iletir. Her bir bitkiyi ihtiyaçlarına göre özel olarak besleyen, mükemmel bir sulama sistemi olarak hareket eden ortak teknoloji i-Dripper, bu çözümü destekliyor. Bu sistemin çalışmak için elektriğe ihtiyacı yok, sistemin, ekosistemdeki bitkilerin ihtiyaçlarını değerlendirmek için yalnızca minimal su kaynağına ihtiyacı var. Bu, bitkilerin tam olarak ihtiyaçları kadar sulandığından ve suyun boşa harcanmadığından emin olunmasını sağlıyor.

Etiketler