Nesnelerin İnterneti (IoT) Çöp Kutusu Otomatik Olarak Atıkları Sınıflandırıyor ve Veri Topluyor

Polonya merkezli firma, geri gönüştürülebilir atıkları ayırabilen ve bulutta veri toplayabilen akıllı bir çöp kutusu yarattı.

Daha önce atık plastikleri başka amaçlarla kullanmak için dönüştürmenin yaratıcı yollarını arayan pek çok buluş görmüş olsak da (örneğin, mutfak gereçleri), bir Hollanda kampüsündeki oyunlaştırılmış atık yok etme kampanyası ve şimdi de kullanıcılar için geri dönüşüm yapan çöp kutusu gibi yaratıcı bir şekilde başarılı geri dönüşüm miktarını artırmaya yönelik bir hareket de var.

Polonya merkezli Bin-e, ofis alanlarına sığabilecek kadar küçük, yararsız atıkları ayıracak otomatik bir çöp kutusu geliştirdi. Bin-e, ofis çalışanlarının iyi niyetli olsalar bile zaman zaman çöplerin ayrıştırılması konusunda kafaları karıştığının, nesneleri yanlış bölmelere attıklarının ve bunun (kirlenme nedeniyle) daha fazla çöpe ve/veya ayrıştırma işçiliği maliyetlerinin artmasına sebep olduğunun fark edilmesiyle haklılığını kanıtladı. Bin-e’nin farklı nesneleri tam olarak nasıl işleyeceğinin tarifi zor olsa da, kullanıcılar temel olarak bir atık parçasını atığın hangi materyal olduğunu anlayabilen bir üst bölmeye bırakıyor. Nesnenin hangi kategoriye ait olduğuna karar verdikten sonra, atık bu özel bölmede işleniyor ve sonuç olarak sıkıştırılıyor, dolayısıyla depolama kapasitesi artıyor. Bunun yanında, Bin-e verileri ve atık kullanımını gönderen ve depolayan, sonrasında bunları atık yok etme şirketleriyle paylaşabilen bir IoT bulutuna bağlı; atıkların yalnızca depo dolduğunda toplanması fikri zaman ve emek tasarrufu sağlıyor. Çalışan bir pilot sürümü neredeyse hazır olsa da, Bin-e’nin tahminiyle, geçiş yapmanın işletmelerin geri dönüşüm oranlarını %80’e kadar artırabilecek çöp kutuları 2018’de kullanılabilir olacak.

Etiketler