FIFA, Oyuncuların Oyun İçi Zindelik İzleyicileri (Fitness Trackers) Giydikleri Bir Gelecek Hayal Ediyor

Beğenin ya da beğenmeyin, futbol modern çağa taşınıyor. Son birkaç yıldır sporun yönetim kurulu FIFA, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (UFBK) (International Football Association Board) ile birlikte gol çizgisi deneyleri ve Asistan Video Hakemi gibi deneyleri oyuna katmak için çalışıyor. Fakat futbol kurallarını oluşturmaktan ve onaylamaktan sorumlu olan UFBK burada durmaya niyetli değil. 2015 yılında organizasyon, oyuncuların resmi maçlarda giyilebilir teknolojiyi kullanmasını sağlamak amacıyla Elektronik Performans Takip Sistemi (EPTS) için küresel bir standart geliştirmeyi planladığını açıkladı. UFBK sekreteri Lukas Brud’un Engadget’a verdiği röportajda doğruladığı gibi, EPTS’nin ne zaman ve nasıl uygulanacağına önümüzdeki Mart ayında karar verilecek.

UFBK’nin onaylamak istediği cihazlar, oyuncuların kalp atış hızı, hız ve yorgunluk seviyeleri de dahil olmak üzere sağlık durumlarını gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmek için tasarlandı. Oyuncular bu tip aygıtları antrenmanlarda zaten kullanıyorlar, fakat şimdi bu aygıtları gerçek oyunlarda da giymek istiyorlar.  Brud, muhtemelen sporun en büyük yıldızı olan Lionel Messi’nin EPTS projesinin önemli destekçilerinden biri olduğunu söyledi. Aynı durum Messi’nin kulübü FC Barcelona, Manchester City ve Seattle Sounders gibi halihazırda EPTS cihazlarıyla denemeler yapan kulüpler için de geçerli.

Brud, takımın veya oyuncuların verilere sahip olup olmadıklarını anlamanın en önemli zorluklardan biri olduğunu söylüyor. Diğer sporlarda da olduğu gibi futbolda çoğu profesyonel birkaç yılda bir takım değiştirme eğiliminde ve UFBK ve EPTS’nin, oyuncu takım değiştirdiğinde verilere ne olacağına karar vermesi gerekiyor. Buna ek olarak, EPTS lisansı almak isteyen şirketler, “önleyici tıbbi faydaları” olan ve “atletler için tehlike teşkil etmeyen” ürünler geliştirmek zorundalar. Brud, şimdiye dek 50 kadar şirketin takımlar ve oyuncularla farklı cihazları test etmek için çalıştıklarını söyledi.

Brud; UFBK ve FIFA üyelerinin, EPTS protokolünü açıklamaları beklenen Mart 2018’e kadar atılacak bir sonraki adımın, donanımın doğruluğunu belirlemek olduğunu söyledi. Plan, cihazları rekabetçi bir aşamada kullanmak olduğu için, cihazların sonuna kadar dayanacak şekilde yapılmaları ve en önemlisi oyuncuların giyerken rahat hissetmeleri zorunlu. Bununla birlikte, Brud’un zindelik takipçilerinin (fitness tracker) bir oyuncuyu anlamak için ne kadar yardımcı olabilecekleri konusunda şüpheleri mevcut, çünkü Brud, bir kişinin yeteneği veya kalbi gibi soyut vasıflarını ölçmenin zor olduğuna inanıyor.

“Bu konularda biraz endişeliyim. Çünkü, eğer veriler, aslında oyuncunun bir işe yaramadığını ama yine de diğer herkesten daha fazla gol attığını söylüyorsa, bir oyuncunun performansını nasıl değerlendirebilirsiniz?”

Her durumda UFBK ve FIFA’nın giyilebilir teknolojiyi keşfetmeye karar vermesi, futbolun en sonunda teknolojiyi ciddiye almaya başlamasının bir başka işareti. On yıllar almış olabilir, fakat en azından spor doğru yöne doğru ilerliyor gibi görünüyor.

Etiketler