Kan Teslimatı Sağlayan Drone Şirketi Zipline, Tanzanya’da Faaliyete Geçmeye Hazırlanıyor

Kaliforniya’da kurulmuş ve Ruanda’da medikal ihtiyaçlara yönelik kan teslimatını dronelar aracılığıyla gerçekleştirerek ün salmış olan robot şirketi Zipline, hizmetlerini gelecek yılın başlarında Tanzanya’da da faaliyete geçireceğini açıkladı.

The Verge ile olan röportajda, Zipline’ın kurucu ortağı ve CEO’su Keller Rinaudo, şirketlerinin gelecek dört sene içinde Tanzanya’da bir dağıtım şirketi açabilmek için ülkenin sağlık bakanlığı ve tıp mağazaları departmanıyla çalışmayı planladığını söyledi.

Zipline, hizmetlerini aynı zamanda Tanzanya’daki diğer tıbbi malzemelerin, acil aşıların, HIV tedavilerinin ve sıtma karşıtı hapların da tedariğini sağlayacak şekilde genişletmek istiyor.

Rinaudo’nun söylediğine göre: Acil durum stoklamaları kulağa o kadar da heyecanlı gelmeyebilir. Ama zaten asıl amacımız, tüm bu ürünleri tedarik etmekti. Yüz yıldan uzun bir süredir bu durum yaşanıyor, geçtiğimiz elli yıldan beriyse küresel sağlık uzmanları bu sorunu çözmekle uğraşıyor.

Zipline, ilk kez 2016 sonbaharında Ruanda’da hizmete girerek dünyanın ilk ulusal drone ile teslimat hizmetini başlattı. Şirket bugüne dek 35 milyon doların üzerinde girişim sermayesi sağladı. Rinaudo, geçen ekimden bu yana Zipline’in 1.400 ticari seferini tamamlayıp 2.600 ünite kan tedarik ettiğini ve bunun yaklaşık dörtte birinin acil hizmetlere yönelik olduğunu söyledi. 

Şirket, kendi üretimi olan 11,36 kilogramlık, şarj ömrü başına 150 kilometre kadar uçabilen ve 1,5 kilogram kan taşıma kapasitesi olan Zips isimli drone tasarlıyor. Rinaudo’nun belirttiğine göre; Zipline’in gerçek değeri, yazılımı ve lojistiğinde yatıyor, donanımında değil. Sağlık uzmanları, Zipline’ı mobil yollarla -bazen WhatsApp kullanarak – malzeme talep edebiliyorlar. Bu yolla gerekli malzemeleri ortalama 30 dakika içinde alabiliyor. Tedariği sallanan malzemelerin yüzde ellisi doğum sonrası kanama geçiren annelere, yüzde otuzuysa sıtmaya bağlı ağır anemi geçiren beş yaşın altındaki çocuklara gidiyor.

Bu sadece acil durumlarda hayati önem taşımakla kalmıyor ayrıca atıkların ortadan kaldırılmasına da yardımcı oluyor. Geçtiğimiz aylarda Ruanda’da sağlık merkezlerinde bir ünite kanın bile son kullanma tarihi geçmedi.

Zipline, Tanzanya’da piyasaya çıkacağı için, bölgeye etkisini araştırmak adına İnsani Gelişme Etkileri Fonu, Bill & Melinda Gates Vakfı ve Doğumda Hayatları Kurtarma Girişimi ekipleriyle ortak çalışacağını açıkladı.

Rinaudo’nun bu yılın başında bir Recode Podcast röportajında açıkladığına göre,  Zipline’ın hizmetlerini; kurulduğu yer olan ABD’de test etmesi konuşulmuştu ama bununla ilgili resmi herhangi bir şey gerçekleşmedi. Drone ile ilgili yasal çerçeve hala çok meşakkatli. Ancak yine de Rinaudo umutlu zira ABD hükümetinin Ruanda’da olan olayları heyecanla izlediğini görüyor.

Rinaudo, “Harika olan şu ki, dronela teslimatın güvenli bir şekilde yapılabileceğini, ulusal güvenlik düzeylerinde çalıştıklarını gösterdik ve bununla ilgili gösterilebilecek çok sayıda kanıt ve veri var.” dedi.

Etiketler