Square Kurucusu Jack Dorsey, Bitcoin’i Konuşuyor ve Blockchain’in “Bir Sonraki Kilit Açıcı” Olacağını Söylüyor

Bir süredir blockchain hakkında çok şey duyuyor veya okuyor olmanıza rağmen onu nasıl tanımlayacağınızdan hala emin değilseniz, yalnız değilsiniz. Square’in CEO’su ve başkanı (ve Twitter’ın CEO’su) Jack Dorsey’in “bir sonraki büyük kilit açıcı” olarak tanımladığı bir şey, normalde muhasebe koşullarına uygulanıyor fakat çok daha fazla yere uygulanabilir olma potansiyeline sahip.

Geçen günlerde Kaliforniya Mountain View’deki Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde gerçekleşen bir röportajda, Dorsey’e, Square’in işleri, bankacılığın geleceği, kripto para birimleri, blockchain ve daha fazlası hakkında soru sorma şansım oldu.

Blockchain genellikle; güvenli, şifrelenmiş işlemler sağlayan bir hesap defteri olarak tanımlanıyor. Bazı finans uzmanları ve teknik uzmanlar, blockchain’i, internetin ilk günlerine benzetiyorlar: çeşitli kullanım örnekleri bugün bildiğimiz haliyle internetteki uygulamalara benzer olsa da, blockchain işlemler için bir çerçeve veya bir temel.

Ancak Dorsey, bu yorumun ötesine geçti ve “ana defteri dağıtabilmek ve merkezden uzaklaştırabilmek, güvenilir olmayan bir ağdaki işin kanıtına ve bir varlığın kanıtına imkan sağlıyor.” dedi. Ağda düşman bir varlık veya bir güvensizlik olsa bile, Dorsey dedi ki: “değer yaratmayı ve değer aktarımının açıklamasını yapabiliriz.”

“Yalnızca finansla ilgili olmayan, çözülmesine yardım edebileceğimiz birçok sorun var, ancak finans çok belli bir tanesi.” diye ekledi.

Ancak, blockchain teknolojisinin varlığı, herkesin blockchain çoğunluğuna katılması gerektiği anlamına gelmiyor. Dorsey, “Bence, ‘Haydi, her yere blockchain uygulayalım.’ ve ‘Haydi, her problemi onunla çözmeye çalışalım.’ diyen bir grup insan olacak.” diyor. “Her sorunu, makine öğrenimi, veri bilimi, derin öğrenme ve yapay zeka ile çözmeye çalışmak gibi. Daha düşünceli olmamız gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar ne ile mücadele ediyor? Teknoloji ilerlemelerine nasıl yardımcı oluyor, yoksa onları rahatsız mı ediyor?”

Dorsey, Square’in 2014 sonbaharından beri bir ödeme şekli olarak kabul ettiği bitcoin hakkında da konuştu. Kişisel olarak Bitcoin’e yatırım yaptığını kabul etti fakat ne kadar bitcoin’i olduğunu açıklamadı.

Dorsey, yakın zamanda yaşamış olduğu en şaşırtıcı şeylerden birinin, teknoloji sektörüne yakın olmayan aile ve arkadaşlarının bitcoin hakkında ve özellikle kripto para biriminde nasıl yatırım yapılacağı hakkında sorular sormaları olduğunu söyledi.

Dorsey, “Ben St. Louis, Missouri’liyim ve teknolojiye ilgisi olmayan çok sayıda arkadaşım ve ailem var.” dedi. “Tatil boyunca, tanıdığım insanların bana sorduğu şu oldu: ‘Teknolojide ve finans alanında çalışıyorsun, nasıl bitcoin alabilirim?’ Ben de sordum: ‘Neden bitcoin almak istiyorsunuz?’ Bana verdikleri cevap şuydu: ‘Para kazanmanın hızlı bir yolu olduğunu duydum… Birisi bana dijital altın gibi olduğunu söyledi.'”

Dorsey, merkezden uzaklaştırılmış, deflasyonist ve genel olarak diğer geleneksel borsa menkul kıymetlerinden farklı olan dijital bir varlığa yatırım yapmanın yararları ve potansiyel problemleri hakkında tartışmaya devam etti. Aşağıdaki videoda tartışmanın tamamını izleyebilirsiniz. Uzun bir tartışma fakat birden fazla sektörde kendini “disruptor” olarak kabul ettiren bir girişimci ile yapılan derin bir sohbet izlenmeye değer.


Bu yazı The Verge kıdemli teknoloji editörlerinden Lauren Goode tarafından yazılmış ve DigitalTalks Ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. 

Etiketler