Çin’in Çevrimiçi Mahkemesi İlk Duruşmasını Gerçekleştirdi

Çin’de, internetle ilgili hukuk davalarını dinleyecek, yeni bir çevrimiçi mahkeme olan Hangzhou İnternet Mahkemesi, geçen günlerde ilk duruşmasını gerçekleştirdi. Telif hakkı ihlali davası, bir romancı ve romancının izni olmadan kitabını çevrimiçi abonelere sunan bir web şirketi arasındaydı ve herkes görüntülü sohbet yoluyla bir araya geldi. Hakim ve davanın tarafları, ülkenin farklı yerlerinden, internet aracılığıyla bağlandılar ve her şeyin sonuçlanması yaklaşık olarak 30 dakika sürdü.

Başından sonuna kadar tüm süreç, internet üzerinden yürütüldü. Davaları yöneten hakim, halkın video yayınını izleyebildiği Hangzhou’daki bir mahkeme salonunda bulundu. Bir bilgisayar programı davanın kopyasını çıkardı. Bir dava için başvurmak isteyen herkes, gerekli tüm belgeleri ve dilekçeleri ödeme de yapabilecekleri çevrimiçi ortama yükleyebiliyor. Mahkeme bildirimleri, çevrimiçi olarak teslim ediliyor ve bilgisayarı olmayan herkes mahkeme binasındaki mevcut terminalleri kullanabiliyor.

Çevrimiçi oturumlarla ilgilenen tek ülke Çin değil. Kanada son zamanlarda, küçük hak talebi anlaşmazlıkları için çevrimiçi mahkemeler başlattı ve İngiltere çevrimiçi bir mahkeme pilot programı başlattı. Çevrimiçi mahkemenin yardımcı başkanı Wang Jiangqiao, “İnternet mahkemesi coğrafi sınırları zorluyor ve geleneksel oturumlara kıyasla büyük zaman tasarrufu sağlıyor.” dedi.

Etiketler