Bill Gates, 4,6 Milyar Dolar Bağışta Bulunarak Yeni Bir Rekora İmza Attı

Dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı’nı kurmasından bu yana, Microsoft kurucusunun hayır işlerine yaptığı en büyük hediye olan 4.6 milyar dolarlık (3.6 milyar euro) bağışta bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu belgelerine göre, Gates, 64m Microsoft hissesi bağışladı. Hediyenin alıcısı belirtilmedi fakat paranın küresel sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve aşırı yoksulluğu azaltmak için karısı ve kendisi tarafından 2000 yılında 500 milyar dolarlık fon ile kurulan vakfa yönlendirilmesi bekleniyor. Vakıf, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bağışlanan hisseler, bugünkü 90 milyar dolarlık servetinin yaklaşık %5’ini temsil etmekte. Bu hediye, Gates’in Microsoft’taki hissesini düşürüyor. 1996’de %24 hissesi olan Gates’in şu an hisse oranı %1,3.

Bill ve Melinda Gates, 1994 yılından bu yana 35 milyar dolar bağışta bulundu. 1999 yılında 16 milyar dolar değerinde ve bir sonraki yılda 5.1 milyar dolar değerinde Microsoft hissesi bağışladılar. Gates Vakfı, son hediyeden önce, 40.3 milyar fon ile dünyanın en büyük özel hayır kuruluşu haline geldi.

Bu son bağış, yatırımcı Warren Buffett’in geçtiğimiz ay Gates vakfına yaptığı 3.2 milyar dolarlık bağışı geride bırakarak, bu yıl dünyanın herhangi bir yerinde yapılmış olan en büyük hayırseverlik hediyesi oldu. 2010 yılında Gates ve Warren Buffet, servetlerinin en az yarısını hayırseverlik için bağışlayacaklarının bir sözü olan Giving Pledge’i oluşturdu ve diğer milyarderleri de onlara katılmaya çağırdı. Şimdiye kadar; Mark Zuckerberg, Michael Bloomberg ve George Lucas’ın da aralarında bulunduğu 170’ten fazla dünyanın en zengin insanı kaydını yaptırdı.

Gates, bu teminatın “eninde sonunda dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesine yardımcı olacak harika bir hayırseverlik geleneği yaratmakla ilgili” olduğunu söyledi.

Milyarder, geçtiğimiz yıl ITV’nin This Morning’ine yaptığı konuşmada, üç çocuğuna büyük meblağılar bırakmanın “bir iyilik olmadığını” söyledi. “Yapabilecekleri her şeyi bozup, onları kendi yollarını çizmekten alıkoyar.”

“Bu para, yoksullara yardım etmeye adandı. Biliyorlar, gurur duyuyorlar, işin yapıldığını görmek için bizimle gezintiye çıkıyorlar.”

Gates, 2013 yılından beri dünyanın en zengin insanıydı – teknoloji şirketinin hisse senetleri düşmeden önce birkaç saat için Amazon’un Jeff Bezos’unun Gates’i geçtiği hakkındaki geçen ay yapılan çok kısa bir açıklamayı göz ardı edersek.

1994’te Amazon’u kuran Bezos, 84.3 milyar dolar değerinde ve Bloomberg Billionaires endeksine göre, serveti bu yıl şimdiye kadar 18.9 milyar dolar arttı. Servetini uzay yolculuğuna yatırım yapmak ve Washington Post’u satın almak için kullanan Bezos, Giving Pledge için kayıt yapmadı. Bezos, hayırseverlik konularına uzun vadeli olarak yaklaşmaktan ziyade “şu an’a” odaklanmayı tercih ettiğini söyledi.

Etiketler