GittiGidiyor, “Geleceğim E-Ticaret” Projesiyle 5 Ayda 500 KOBİ’yi Sektöre Kazandıracak

GittiGidiyor, e-ticaret açısından önemli bir projeye imza attı. GittiGidiyor tarafından KOBİ’lerin e-ticarete adım atmalarını teşvik etmek, fiziksel dünyadan online dünyaya geçiş için gereken uygulamalı eğitimleri sunmak ve halihazırda e-ticarette faaliyet gösteren satıcıların verimliliğini artırmak üzere “Geleceğim E-Ticaret” projesi geliştirildi. Proje kapsamında, Türkiye’nin ilk kalıcı e-ticaret eğitim ofisi İzmir’de açıldı. İzmir’de gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar’ın yanı sıra GittiGidiyor satıcıları ve çeşitli sektörlerden KOBİ’ler de katıldı.

“Sektörün ihtiyacı olan etkiyi yaratacağız” 
Açılışta konuşan GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, projeyle KOBİ’lerin e-ticarete adım atmakla ilgili yaşadıkları tereddütleri ortadan kaldırmayı ve uygulamalı eğitimlerle hem e-ticarete girmek isteyen firmaların hem de mevcut satıcılarının işini kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Kantarcı sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk adımını bugün İzmir’den attığımız Geleceğim E-Ticaret projesiyle Türkiye’nin e-ticaret potansiyelini açığa çıkarmayı hedefliyoruz. Bu proje, satıcılarımızla bulundukları bölgelerde birebir iletişim kurarak onların e-ticaretle ilgili eğitim programlarımızdan yararlanmasını sağlayacak. Ayrıca işlerini e-ticaretle büyütmek isteyen KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde ekosistemdeki diğer hizmet sağlayıcılarla buluşmasını kolaylaştıracak ve KOBİ’leri e-ihracata hazırlayacak. Türkiye’de e-ticaret sektörü bugüne kadar büyümesini daha çok sadece online’da rekabet eden oyuncuların büyümesiyle sağladı. Türkiye’de perakende e-ticaretin hacmi 17,5 milyar TL iken klasik perakendecilerin e-ticaretteki payı ise yüzde 30. Dünya standartlarında e-ticaret penetrasyonuna sahip olmak için KOBİ’lerin ve klasik perakendecilerin sisteme dâhil olması önemli bir adım. Süreklilik arz edecek, uçtan uca çözüm sunacak ve uygulamaya dayanacak bu projeyle sektörün ihtiyacı olan etkiyi yaratmayı ve sağlıklı büyümeye destek vermeyi hedefliyoruz.”

Geleceğim E-Ticaret projesiyle yıl sonuna kadar 500 KOBİ’yi e-ticaret sektörüne kazandırmayı hedeflediklerini belirten Kantarcı, “İşlerini e-ticaretle büyütmek isteyen KOBİ’leri ve online satışta verimini artırıp gelirini yükseltmek isteyen satıcılarımızı bu projeyle ekosisteme kazandıracağız” dedi.

İzmir’i Bursa ve Ankara ofisleri takip edecek
Projenin temelinin eğitim programı olduğunu kaydeden GittiGidiyor Satıcı Gelişimi Direktörü Bahadır Kılıç da “Eğitimde günümüz e-ticaret dünyası genel hatlarıyla anlatılacak, sektör dinamiklerine ayrıntılı olarak yer verilecek, kayıt olmaktan sipariş yönetimine kadar GittiGidiyor süreçleri adım adım uygulamalı olarak anlatılacak ve başarılı satıcı olmanın ipuçları verilecek” dedi. KOBİ’lerin e-ticarete atılmaları için gerekli olan muhasebe uygulamaları, teknolojik entegrasyonlar gibi konularda da çözüm ortakları önerileceğini ve avantajlı işbirliği paketleri sunulacağını belirten Kılıç, “Desteğimiz eğitim sonrasında da sürecek. Gerekli noktalarda satıcılara mentorluk yapacağız, performanslarını takip edip envanter yönetimi için de yönlendirme sağlayacağız” diye konuştu.

Bahadır Kılıç, İzmir’in ardından Bursa ve Ankara’da yapılacak açılışlarla yıl sonuna kadar toplam üç eğitim ofisine ulaşmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

“E-ticaret sektörü adına çok sevindirici bir adım”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar da projenin Türkiye ekonomisine fayda sağlayacağını düşündüğünü belirtti. Acar, “KOBİ’lerimiz ve markalarımızın e-ticaret konusunda akıllarına takılan tüm soruların yanıtlarını bu proje sayesinde alabileceklerini düşünüyorum. Böylelikle e-ticaret ekosisteminin ülkemizde hızla gelişmesinin de yolu açılıyor. Ayrıca bu tip yaratıcı girişimcilik projelerinin her sektörde artarak uygulamaya geçmesiyle, eminim ki ticari anlamda çok daha güzel günler göreceğiz” diye konuştu. Acar sözlerine şöyle devam etti: “46 milyona ulaşan internet kullanıcısı sayımızla ve internetten alışverişe olan ilgimizle e-ticarette dünyayla rekabet edebilecek potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli kazanca çevirebilmek için gereken önemli adımlardan birinin bu projeyle atıldığını ve e-ticaret sektörü adına çok sevindirici bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Projeye katılıp GittiGidiyor’da mağaza açanlar kazançlı çıkacak
Geleceğim E-Ticaret projesine katılan KOBİ’ler e-ticaret dünyasına adım atarken GittiGidiyor’un ve projedeki çözüm ortaklarının sunduğu avantajlardan faydalanacak. Bu avantajlardan bazıları şöyle:

  • Katılımdan itibaren bir yıl süresince GittiGidiyor mağazası ücretsiz olacak.
  • E-ticaret ekosisteminde hizmet sağlayan anlaşmalı çözüm ortakları ücretsiz ya da avantajlı paketler sunacak.
  • Eğitim ve gelişim konusunda 360 derece çözüm yaklaşımı ve danışmanlık hizmeti verilecek.
  • Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayacak şekilde belirlenen illerde açılacak ofislerde sürekli eğitim programları sunulacak.
  • Katılımcıya özel bilgisayarlarla uygulamalı atölye çalışmaları yapılacak.
  • Performans değerlendirme ve gelişim için mentorluk hizmeti verilecek.
  • Özel müşteri hizmetleri desteği sağlanacak.
Etiketler