Google, 2 Sene Boyunca 180 Ekibi Araştırdı. En Başarılı Ekipler, Bu 5 Özelliğe Sahip

Yıllar boyunca Google sayısız araştırma başlattı, sınırsız miktarda veri toplayıp insanları daha iyi anlamaya çalışmak için milyonlar harcadı. Şirketin en enteresan girişimlerinden biri olan Project Aristotle, şirketin ekip verimliliğinin kodlarını çözmesine yardım etmek için Google’ın en iyilerinden birkaçını topladı. 

Özellikle, Google, neden bazı ekiplerin üstün, diğerlerinin geride olduğunu bilmek istedi.

Bu çalışmadan önce, birçok diğer işletmede olduğu gibi Google Execs, en iyi ekiplerin oluşturulmasının en iyi insanları derlemek anlamına geldiğini düşünüyordu. Mantıklı. En iyi mühendis artı bir MBA ve bir PhD, işte oldu. En iyi ekip, değil mi? Google’ın insan analiz müdürü Julia Rozovksky’nin sözleriyle, “Çok fena yanılıyorduk.”

Bu projeyi yönetmek üzere seçilen kişi, Google’ın İnsan Kaynakları Araştırmaları Müdürü Abeer Dubey’ydi. Mükemmel ekipleri oluşturmak üzere mükemmel beceri, geçmiş ve özellik karışımını bulmak için istekli olan Dubey, bulmacayı çözmesine yardımcı olması için istatistikçileri, kurumsal psikologları, sosyologları, mühendisleri ve araştırmacıları işe aldı.

İki yılın sonunda, Proje Aristotle 180 Google ekibi üzerinde çalışmayı, 200’den fazla röportaj yapmayı ve 250 farklı ekip özelliklerini analiz etmeyi başardı. Fakat ne yazık ki, rüya ekip oluşturma algoritmasına uyacak nitelikte net bir model yoktu.

The New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalede de belirtildiği gibi, Google bazı maddeleri göz önünde bulundurmaya başlayana kadar her şey yerine oturmaya başlamamıştı.

Rozovsky ve meslektaşları, bir ekibin başarılı olmasının nedenini anlamaya çalışırken, psikologlar ve sosyologlar tarafından gerçekleştirilen ve ‘grup normları’ olarak bilinen şeylere odaklanan araştırmalarla karşılaşmaya devam ettiler. Ekipler toplandığında nasıl işlev gördüğünü içeren gelenekler, davranış standartları ve yazılı olmayan kurallar… Normlar, konuşulmamış şeyler veya açıkça kabul edilebilir şeyler olabilir fakat etkileri genellikle güçlüdür.”

Yeni bir perspektif ve Carnegie Mellon, MIT ve Union College’dan bir grup psikolog tarafından kolektif zeka (işbirliği sonucunda ortaya çıkan yetenekler) üzerine yapılan bir araştırma çalışmasının ek yönlendirmesiyle, Proje Aristotle’ın araştırmacıları, konuşulmayan gelenekler hakkındaki verilerini taramak için çizim tahtasına geri döndüler. Özellikle, ekibin kolektif zekasını geliştiren ekip davranışlarına.

İnsanların operasyonları hakkındaki Google’ın araştırmasını, fikirlerini ve uygulamalarını paylaşan bir kaynak olan Google’ın Re:Work websitesi aracılığıyla Rozovsky, gelişmiş ekiplerin 5 karakteristiğini ortaya koydu.

  1. Güvenilirlik

Ekip üyeleri işleri zamanında halleder ve beklentileri karşılar.

  1. Yapı ve berraklık

Yüksek performanslı ekiplerin net hedefleri vardır ve grup içinde iyi tanımlanmış rollere sahiptir.

  1. Anlam

Çalışma, ekibin her üyesi için kişisel önem taşır.

  1. Etki

Ekip, çalışmalarının amaç dolu olduğuna ve daha büyük iyiliği pozitif yönde etkilediğine inanmaktadır.

Evet, dört. Beş değil. Sonuncusu diğerlerinden ayrılarak öne çıkıyor.

  1. Psikolojik Güvenlik

Hepimiz toplantılarda bulunduk ve beceriksiz görünme korkumuz yüzünden soru sormaktan ve fikir sunmaktan kaçındık. Anlıyorum. Yaptığınız veya söylediğiniz her şeyin mikroskop altında olduğu bir ortamda olduğunuzu hissetmek, rahatsız edici.

Fakat farklı bir ortam düşünün. Herkesin risk almak, görüşlerini seslendirmek ve yargısız sorular sormak için güvenli olduğu bir durum. Yöneticilerin koruma sağladığı ve güvenli bölgeler oluşturduğu, dolayısıyla çalışanların gardını indirebileceği bir kültür. Bu, psikolojik güvenliktir.

Biliyorum, umduğunuz niceliksel veriler değildi. Ancak, Google, psikolojik bakımdan güvenli ortamlara sahip ekiplerin ayrılma ihtimallerinin daha az olduğuna, çeşitlilik gücünden yararlanma şansının daha çok olduğuna ve eninde sonunda bu kişilerin daha başarılı olduğuna karar verdi.

Mükemmel ekip oluşturmak bizim istediğimizden daha öznel, ancak bu beş bileşene odaklanmak rüya bir ekip oluşturma ihtimalini artırıyor. Araştırmasıyla Google, eski Yunan filozof Aristo’yu “Tümünün parçalarının toplamından daha büyük olabileceğini” kanıtlayarak gururlandırdı.

Etiketler