Kadın CEO’lar Risk Sermayesinin Yalnızca %3’ünü Alıyor

Cinsel taciz, sözde işe alım kıtlığı, kadın düşmanlığı yetmezmiş gibi, risk sermayesi sektörü kadınlara hayatı zorlaştırmak için bir yola daha sahip: Onları finanse etmiyor.

2011’den 2013’e kadar yaklaşık 7.000 şirketin Babson ve Wellsley kolejlerindeki araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, risk sermayesi finansmanının sadece% 3’ü veya 50.8 milyar doların sadece 1.5 milyar doları kadın CEO’lar tarafından alındı.

İdari ekipte bir kadının varlığı bile düşük finansman seviyeleri ile bağlantılı. Araştırmacılar, risk sermayesi finansmanı alma konusunda, tamamen erkeklerden oluşan ekiplerin, idari ekibinde bir tane bile kadına sahip olanlardan dört kat daha fazla şansı olduğunu buldu.

“Kadınların halen, hem CEO’lar olarak hem de idari ekiplerin katılımcıları olarak risk sermayesi konusunda pazardan dışlanmaları şaşırtıcı.”

Araştırma, birkaç yıl önceki verilere dayanıyor – fakat bu durum her şeyin şimdi daha iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Risk sermayesi finansman havuzu biraz büyürken,  aynı ince dilim kadınlar tarafından kurulan şirketlere gidiyor. Araştırmacılar tarafından da kullanılmış olan PitchBook verilerine göre, risk sermayedarları, 2016 yılında erkeklar tarafından kurulan startuplara 64.9 milyar dolar yatırdı. Bunun yanında, kadınlar tarafından kurulan startuplara 1.5 milyar yatırıldı.

Sermayenin büyük çoğunluğunu kontrol eden erkekler iken, kadınların dahil olması zor olabilir. Bir araştırmaya göre, en iyi 72 risk sermayesi şirketinin yatırım kararlarını verenlerin %89’u erkek.  Böyle bir endüstride yükselmek, kadınlar için zor.

Yine de, durum tamamen korkunç diyemeyiz. Araştırmacıların belirttiğine göre, son on yılda kadınlar konusunda bir miktar ilerleme kaydedildi. Finansman alan idari ekiplerde kadınlarla iş yapanların yüzdesi 1999’daki %4’ten neredeyse üç katına çıkarak %15’e yükseldi.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Bobson College’tan Candida Brush, erkeklerin başarılı işler yapma konusunda kadınlardan daha yetenekli olduklarını gösteren hiçbir şey olmadığını belirtti. Brush, benzer endüstrilerde kadın CEO’ları olan şirketler ile erkekler tarafından yönetilen şirketleri kıyaslayan ek bir test yaptıklarını söyledi. Bu çalışmanın sonucunda ise kadın CEO’ların, işlerinde kalma ve erkek meslektaşları gibi olumlu bir çıkış yapma olasılıklarının eşit olduğunu buldular.

Etiketler