Japonya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Uzay Kamerası Droneu Seyyar ve Sevimli Bir Top

Japonya’nın uzay ajansı, ilk kez, Dünya’dan kumanda edilebilen robot drone tarafından  Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilen fotoğrafları ve videoları yayınladı. Japonya Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA), Uluslararası Kamera Topu (Int-Ball) tarafından çekilen görüntülerin, uçuş denetleyicileri ve yeryüzündeki araştırmacılar tarafından gerçek zamanlı olarak kontrol edilebileceğini ve daha sonra yerleşik mürettebata geri bildirim yapılabileceğini söylüyor.

Int-Ball tamamen 3D baskı ile üretildi ve mevcut drone teknolojisini kullanmakta. Aslında kendisi Pixar ürünü gibi görünen mavi gözlü seyyar bir top. Drone, JAXA Tsukaba Uzay Merkezi tarafından Dünya’dan kontrol edilebiliyor.

JAXA, robot dronenun otonom uçuşla herhangi bir yere herhangi bir zamanda hareket edebileceğini ve her açıdan görüntü kaydedebileceğini söylüyor. Japan Times’a göre, Int-Ball 1kg ağırlığında, 15 cm çapında ve 12 pervaneye sahip.

Ayrıca Int-Ball, deneylerin sonuçlarını maksimize etmeye yardımcı olmak için, uçuş kontrolörlerinin ve yeryüzündeki araştırmacıların mürettebat ile aynı görüş açısından ISS ekibini kontrol etmelerini sağlıyor. Aynı zamanda Japon astronotların ISS’de yaptıkları iş miktarını %10’a kadar azalttı; aksi halde fotoğraflama işi ve değerlendirme ekipmanı manual bir şekilde yapılacaktı.

Int-Ball, Haziran başında, ISS’teki Japon modülü “Kibo”ya teslim edildi.

JAXA, gelecekte Int-Ball’un malzemeleri kontrol edebilecek kapasitede olacağını ve dahili problemlere bile yardım edebileceğini söylüyor – fakat uzuvsuz sevimli bir küpün bunu nasıl başaracağının ayrıntıları henüz bilinmiyor.

Etiketler