Telefonunuza Bağımlı Mısınız? Telefonunuza Karşı Üstünlüğünüzü Geri Kazandıracak 4 Adım

Bu yılın başlarında, telefon bağımlılığı problemim olduğu açıkça ortaya çıktı. İhtiyacım olmadığı zamanlarda bile sürekli cep telefonuma bakıyordum. Korkutucu olan kısmı şuydu ki; sürekli olarak telefonuma bakmak ve hemen yanıt vermek konusunda kendimi kontrol edemiyormuşum gibi hissediyordum. Her şey önemli gibiydi. Sabah yaptığım ilk şey ve gece yatmadan önce yaptığım son şey telefonuma bakmaktı. Teknolojiyi kullanmıyordum; o beni kullanıyordu. İlginçtir ki, onun “cazibesine” ve özelliklerine yenik düşen tek kişi ben değilim. Danışmanlık şirketi Ernst and Young tarafından yapılan, Singapur’da ikamet eden 1000 kişinin katıldığı yakın tarihli bir araştırmada, insanların günde 12 saatini dijital cihazlar ile geçirdiği ortaya çıktı.

Bu farkındalığı sindirme sürecindeyken, içinde “7 Gün Boyunca Çevrimdışı” isimli bir kitapçık bulunan bir dergiye rastladım. Teknolojiyi dikkatli kullanmak hakkında bir seri yönlendirici adım ve soru içeriyordu. Denedim ve ilginç bir şekilde kendimi daha sakin, stressiz ve üretken hissettiğimi fark ettim. British Columbia Üniversitesi, e-maillerini günde sadece üç kez kontrol eden insanların “çok sık bir şekilde” kontrol eden insanlara nazaran daha az stres yaşadıklarını belirtti. İşte, telefonunuzun ve diğer dijital cihazlarınızın kontrolünü nasıl geri alacağınıza dair birkaç pratik ipucu:

1.Geceleri çevrimdışı olun

Evet, çevrimdışı olma izniniz var. Gerçekten! Bir keresinde, tanıdığım biri, bir mobil uygulama grubunda soru sormuştu. Uyandığımda insanların gece 12 ve sabah 4 arası cevap vermiş olduklarını gördüm. İnsanlar gece ara ara uyandığında mobil cihazlarını kontrol edip nasıl uyuyor merak ettim. Çok iyi bir şekilde değil sanırım. Gecenin ortasında telefonunuzu kontrol etmek, günlük ritimlerinizde büyük bozulmalara neden oluyor, telefonunuzdan yayılan mavi ışık melatonin üretimini olumsuz etkiliyor ve beyninizi uyanmanız için uyarıyor.

Nasıl?

Uyumadan bir saat önce telefonunuzu kullanmayı bırakın.

Herhangi bir bildirim almamak için geceleri mobil verinizi kapatın.

Geceleri telefonunuzu kollarınızı erişemeyeceği bir yere koyun.

2.Sabahları yaptığınız ilk şey telefona bakmak olmasın

Çünkü, zihniniz açık ve gününüzün tonunu pozitiflik, sakinlik veya herhangi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.  E-mail, Facebook, WhatsApp ve diğer uygulamaları kontrol ederseniz, gününüze başka insanların düşünceleri, soruları, fikirleri ve haberleriyle başlıyorsunuz. Bu, yaratıcılığınız ve üretkenliğiniz için yıkıcı bir şey ve yataktan kalkmadan sizi kötü bir moda sokabilir.

Nasıl?

Sabahları en az bir saat telefonunuzu kontrol etmeyin.

Kendinize telefonunuzu kontrol edeceğiniz bir zaman belirleyin ve o zamana sadık kalın.

3.Bir bildirime bakmadan önce kendinize zaman tanıyın

Bu benim için bırakması çok zor bir şeydi. Her bildirim geldiğinde hemen telefonuma bakmak istiyordum. Neden buna bağımlı olduğumu merak ettim. Bir bildirim geldiğinde, beyninizde bağımlılık yaratan bir dopamin uyarısı oluyor.  Fakat bu bağımlılık beraberinde stres ve kaygıyı da getiriyor. 2000 çalışanın araştırıldığı İngiltere’deki bir Gelecek Çalışma Merkezi çalışması, e-mail bildirimlerinin yüksek kaygıyla bağlantılı olduğunu tespit etti.

Nasıl?

E-maillerinizi veya bildirimlerinizi kontrol edeceğiniz bir zaman belirleyin.

Dürtüsel kontrolü azaltmak için bildirim uyarılarını kapatın.

Size hizmetten çok stres veren tüm uygulamalarınızı silin.

4.Telefonunuzu rahat bırakın

Telefonunuza bir ara verin! Telefonunuzu almadan aileniz veya arkadaşlarınızla en son ne zaman dışarı çıktınız? Çoğumuz telefonumuz olmadan yaşayamayacağımızı düşünsek de, dinlenmek ve anı yaşamak için zaman zaman telefonunuza veda etmek zorundasınız. Bu sizin için güçlendirici ve kelimenin gerçek anlamıyla göz açıcı olabilir.

Nasıl?

Telefonunuzu evde bırakacağınız günü ve süreyi belirleyin.

Sevdiklerinizin sizi merak edeceğinden endişeleniyorsanız, onları konu hakkında bilgilendirin.

Telefonunuz ile yeni sağlıklı alışkanlıklar yaratmak çok zor değil ve özgürleştirici bir his. Çoğumuz telefonsuz hayatta kaldığımız bir zamanı hatırlayabiliriz. Ve şunu asla unutmayın; eski alışkanlıklara geri döndüğünüzü hissettiğinizde her zaman baştan başlayabilirsiniz.

Etiketler