Bilgisayarınızın Yeni Gibi Çalışmasını Sağlayacak 7 Basit Yol

Arabanızın yağını 5.000 milde bir değiştiriyorsunuz. Yılda bir kere doktora gidiyorsunuz. Altı ayda bir dişlerinizi temizletiyorsunuz.

Peki hayatınızın bütün alanlarında bu kadar sorumluyken, neden bilgisayarınıza yıllık kontrol yapmak için zaman ayırmıyorsunuz?

Kontrol edilmemiş elektronik büyümeler, siz fark bile etmeden hayatınızı bir anda çöküşe uğratabilir. Toronto merkezli bir verimlilik danışmanlığı şirketi olan Intandem’in sahibi Valeri Hall Little, “Dijital yığın sinsidir.” diyor. “Onu göremiyoruz. Eğer göremezsek hissedemiyoruz ve orada olduğunu bilmiyoruz.”

Dijital arızalarınızı göz ardı etmek yerine, bu bilirkişi ipuçları ile cihazınızı yılda bir kez kontrol edin.

Beş Dakikalık Onarım

Bunalmışsanız fakat yalnızca birkaç dakikanız varsa, bilgisayarınızdaki görmesi kolay noktalarla uğraşarak başlayın. İlk önce sisteminizin masaüstünü temizleyin. Little, “Masaüstünüz bir depolama alanı değildir.” diyor.

Bu dosyaları organize ederek (veya silerek) bile daha az bunalmış hissetmeye başlayabilirsiniz. Çöp kutunuzu veya geri dönüşüm kutunuzu boşaltarak ve belgeleriniz ile indirilenler klasörünüzü boşaltarak diğer temizlenmesi kolay alanlara geçin.

Uygulamalarınızı Silin

Dünyamız uygulamalarla doldu. Little’a göre, 80-20 kuralı, bu bilgisayar dolduran programlar için geçerli. “Zamanımızın %80’inde, uygulamalarımızın sadece %20’sini kullanıyoruz.” diyor. Geçtiğiniz bir yıl içinde kullanmamış olduğunuz bir program varsa, onu sisteminizden silmenizi öneriyor.

Elbette her uygulamayı ayrı ayrı değerlendirmelisiniz. Ancak, önemsiz programların makinenizi şişirmesine izin vermeyin. Şu asla kullanmadığınız fotoğraf düzenleme yazılımı pahalı kameranızla birlikte mi geldi? Kullanmadığınız taktirde, bir değeri yok.

Akıllı telefonlar ve tabletler için de aynı şey söylenebilir. Wall Street Journal dergisinin köşe yazarı Christopher Mims, iPhone’undaki ona zevk vermeyen tüm uygulamaları kaldırmış. Bu aşırı olabilir, ancak bir teknoloji yazarı yalnızca bir avuç programla yetinebiliyorsa siz neden yapamayasınız?

Donanımınıza Konusunda Sert Olun

Eski telefon ve kablolarla dolu bir kutunuz veya çekmeceniz varsa, şimdi onları boşaltmanın zamanı. Cihazları temizlemeyi, onları kablolarıyla eşleştirmeyi ve onları yerel bir elektronik mağazasına veya geri bir dönüşüm programı topluluğuna götürmeyi öneren Little, “Elektronik geri dönüşümünün büyük bir destekçisiyim.” diyor.

Kalan kablolar için ise, “Bir etiket makinesiyle o kabloları etiketleyin.” diyor. Bu, size bir şey aradığınızda zihin huzuru verecek ve ayrıca kabloların birbirlerine dolaşmadıklarından emin olmanıza yardımcı olacak.

Fotoğraflarınızdan Korkmayın

Akıllı telefonların ortaya çıkışından bu yana, dijital fotoğraflarınız bilgisayarınızı boğarak ölüme götüren en önemli etken haline geldi. Resimlerinizi bilgisayarınızda veya bulutta saklıyor olmanız fark etmeksizin, her selfie ve her gün batımı, sisteminizde en az 3.5 megabayt alan kaplıyor. Size kullanacağınızdan fazla depolama alanı sağlayan birçok çevrimiçi servis olmasına rağmen, o mükemmel enstantaneyi bulmak istediğinizde mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

Little, resimlerinizi yılda bir kez değil, sürekli olarak düzenlemenizi öneriyor. İster Apple’ın iPhoto’su gibi bir masaüstü programı kullanın ister Google Photo gibi bulut tabanlı bir servis kullanın, yüz tanıma ve GPS konum verisi gibi etiketleme özelliklerini kullandığınızdan emin olun. Little, “Bu, onları aranabilir kılıyor.” diyor.

Ancak, fotoğraflarınızı düzenli tutmak için yıllık bir hatırlatmaya ihtiyacınız varsa, Little, en iyi çekimlerinizin ve en sevdiğiniz anılarınızın albümünü hazırlamanızı öneriyor.

Sosyal Medyanızı Temizleyin

Yılda bir kez arkadaş listenizi temizlemek, haber akışınızda en hayati bilgilerin olacağından emin olmak için iyi bir yol. Yedinci sınıftaki dolap arkadaşım? Güle güle. Meerkat Manor’ın Facebook sayfası? Aboneliğimi iptal et. Little, “Çemberinizi küçük ve size uygun bir şekilde tutun.” diyor.

Ayrıca, bu fırsatı, hesabınızın gizlilik ayarlarını incelemek için kullanın. Bilgilerinize erişen bir sürü eski uygulama varsa bunları hesabınızdan kaldırın. Elveda Farmville!

E-mailinizi Detaylandırmayın

Little, aşırı bilgi yüklemesiyle mücadele söz konusu olduğunda Graham Allcott’un gelen kutusunun mümkün olduğunca toplu olmasını öneren Think Productive (Verimli Düşün) metodunu takip ediyor.

Little’ın önerdiği “Gelen Kutusu Sıfır” durumuna ulaşmanın bir yolu, her yıl bir klasör oluşturup e-mailleri içine atmak.

Düzenli olmak, ileti yönetiminden çok zaman yönetimi ile ilgili bir şey. Little, “Organize etmeye çalışırken sayısız saatler harcayacaksınız.” diyor. Bunun yerine, ihtiyaç duyduğunuzda ihtiyacınız olan şeyi bulmak için e-mail programınızın arama özelliğini işlevsel şekilde kullanın. Bu programlar her zaman arama becerilerini geliştirmekteler.

Bozulmadan, Ayarlamasını Yapın

Bu son öneri, eski usul görünüyor olabilir, ancak alternatifi zamansız bir sorundur. Little, “Bilgisayarınızın yavaşladığını fark ettiyseniz, küçük bir ayarlama yapmanın vakti gelmiş olabilir.” diyor.

Bu bir zaman öldürme, verimlilik kaybı gibi görünse de, Staples ertesi gün PC onarımını garanti ediyor ve performans iyileştirmekten dosya yedeklemeye ve kurtarmaya kadar her şeyi yapabiliyor. Benzer şekilde, Best Buy Geek Squad, virüs temizlemekten donanım onarımına kadar her şeyi sağlıyor. Little’a göre, sorununuz ne olursa olsun, uzatmamak en iyisi çünkü her an bir kırılma noktası olabilir. “Bilgisayarlar ya çalışır ya da işi bitmiştir – kontrol ettirin.”

Etiketler