Volvo, 2019’dan İtibaren Yalnızca Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Üretecek

Volvo, önümüzdeki 10 yılın sonuna kadar benzinli ve sadece-dizel arabalara elveda diyeceğinin taahhüdünü verdi.

İsveçli otomotiv devi, 2019’dan itibaren ürettiği her otomobilin elektrikli motoru olacağını ve benzin ve dizel bazlı hibrit araçlara ek olarak, 2021’e kadar tamamen elektrikli 5 otomobilini piyasaya sürmeye hazırlandığı duyurdu. Şirket, araçlar hakkındaki ayrıntıların daha sonraki bir tarihte açıklanacağını belirtti.

Volvo, bu yılın başlarında, 2019’da ilk tamamen elektrikli aracını (EV) tanıtmayı planladığını ve 2025 yılına kadar bir milyon elektrikli otomobili hedeflediğini bildirdi. Ancak, şirket, sadece içten yanmalı motorları kullanan araçlardan tamamen geçiş yapılacağı gibi bir şeyden bahsetmedi.

Volvo’nun CEO’su ve başkanı Håkan Samuelsson, bir basın duyurusunda, “Bu müşteri ile ilgili.” dedi. “İnsanların elektrikli araç talebi günden güne artıyor ve müşterilerimizin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına karşılık vermek istiyoruz. Artık dilediğiniz elektrikli Volvo’yu seçebilirsiniz.”

Elektrikli araçların pazar payları giderek artmakta ve Avrupa, Çin’den sonra ikinci en büyük elektrikli araç pazarını temsil etmekte. Birçok AB ülkesi, vergi indirimleri ve istisnaları sağlayarak elektrikli araç alımını destekliyor.

Geçtiğimiz günlerde, sektörde bir elektrikli araç telaşı yaşandı. Bu hafta başında Tesla, mass-market Model 3 sedanının Temmuz ayında üretime gireceğini doğrularken, geçen hafta, elektrikli araç şarj ağı ChargePoint, Avrupa’ya yönelişi için 125 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladı.

Bu hafta, yeni bir İsveç ulaştırma şirketi olan Einride, uzaktan da kumanda edilebilen otonom elektrikli kamyon T-pod’unun bir prototipini sundu.

Kesinlikle hissedilebilir ki, elektrikli araçlara ve teknolojiye yapılan yatırımların çığ gibi büyümesini başlatan dönüm noktasına ulaştık. Volvo’nun iki yıl içinde elektrikli araçlara bağlanacağını taahhüt etmesi, diğer otomobil üreticilerinin de bu davayı takip etmesine neden olacak.

Samuelsson, “Bu duyuru, yalnızca yanmalı motorla çalışan otomobillerin sonunun geldiğini gösteriyor.” dedi. “Volvo Cars, 2025 yılına kadar toplam 1 milyon adet elektrikli araba satmayı planladığını açıkladı. Bunu içtenlikle söyledik. Bu nasıl yapacağımızın göstergesi.”

Etiketler