Rus Askeri Laboratuvarı Star Wars Benzeri Savaş Elbisesi Prototipini Tanıttı

Rus askeri araştırma merkezi, bir sonraki neslin savaş elbisesi olmaya aday bir prototip tanıttı. Star Wars kıyafetlerini andıran bu mükemmel takım, gelecekte savaş alanlarında Rus askerleri tarafından kullanılacak.

Prototipte askerin yüzünü tamamen kapatan bir kask ve son teknoloji bir zırh da bulunuyor.

Bu yeni nesil dövüş takımı aynı zamanda savaşırken performansı ve dayanıklılığı artırmak için güçlü bir dış kabuk bulunduruyor.

Prototip geçtiğimiz günlerde Rusya’nın en büyük teknolojik prototip merkezinde tanıtıldı.

Kıyafet ünlü bir Rus silah tasarımcısı olan ve ülkenin ana askeri tedarikçisi olan Hassas Makine Üretimi Merkezi Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildi.

Silah sistemlerinden sorumlu enstitü başkan yardımcısı Oleg Chikarev, “Geleceğin dövüş elbisesi konsepti üzerinde çalışıyoruz. Burada birkaç yıl içerisinde geliştirmek istediğimiz bir elbisenin vizyonunu sergiliyoruz.” dedi.

“Savaş ekipmanının farklı alanları üzerinde uzmanlaşan Rus şirketlerle de çalışıyoruz ve bizce askerlerimize savaş alanlarında görevlerini tamamlamalarına büyük ölçüde yardımcı olacak özellikler geliştiriyoruz.”

Dünyanın önde gelen ülkeleri bir sonraki nesil savaş sistemleri üzerinde araştırma ve geliştirme yatırımları gerçekleştirmeye devam ederken Rus ordusu da gelecekte savaşlarda karşılarına çıkabilecek zorluklara karşı aktif olarak hazırlık yapıyor.

Geçtiğimiz yıl ordu, robot ve sayborgların eninde sonunda karada, havada, denizde ve uzayda insan askerlerin yerini alacağını söylemişti.

İleri Araştırma Vakfı (ARF)’nin başkanı General Andrey Grigoriev bu konu ile ilgili, “Büyük bir robotlaşma görüyorum. İşin aslına bakarsanız gelecek savaşlar operatörlerden ve makinelerden oluşacak; birbirlerine ateş eden askerlerden değil.” demişti.

Öte yandan insan askerler yine de robotlaşmış savaşlar bir gerçeğe dönüşüne kadar hala savaş alanlarında rol oynamaya devam edecekler. Rusya’nin piyade dövüş sistemi Ratnik 2 de yolda ve ARF’ye göre ajans çoktan yeni nesil geliştirmesi üzerinde çalışmaya başlamış bile.

Yeni bir proje olan Legionnaire; sofistike ateşli silahlar, son teknoloji iletişim sistemleri ve mermilere karşı tam koruma sağlayan geliştirilmiş bir kıyafet vaat ediyor. Böylece piyadeler her ortamda kendilerini rahat hissedebilecekler.

Etiketler