Tim Cook: “Allah Aşkına Trolleri Dinlemeyin ve Bir Trol Olmayın”

Apple CEO’su Tim Cook, Cuma günü MIT mezuniyet töreninde şunları söyledi: “Yapay zekanın bilgisayarlara insanlar gibi düşünebilme yeteneğini vermesinden korkmuyorum. Beni endişelendiren şey insanların herhangi bir değer ya da merhamet duymadan bilgisayarlar gibi düşünüyor olması.”

Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin başı olarak Cook, belki de teknoloji dünyasının en önemli insanlarından bir tanesi.

Ancak Cook’un yeni mezunlara verdiği mesaj bu çok rekabetçi sektörde nasıl güçlenebilecekleri ile ilgili değildi. Bunun yerine Cook değerler ve etik üzerinde durarak mezunları insanlığa hizmet etme misyonunu benimsemeleri gerektiğini söyledi.

“Teknoloji muazzam şeyler yapma kabiliyetine sahip, ancak muazzam şeyler yapmak istemiyor. Teknoloji hiçbir şey yapmak istemiyor. Bunun için hepimiz bir şeyler yapmalıyız.” Cook aynı zamanda teknoloji sektörünün ihtiyacı olan şeyin “hepimizin kaderinin birbiri ile bağlantılı olduğuna inanması” olduğunu belirtti.

Cook, mezunları sosyal medya platformlarındaki tuzaklara karşı uyarmayı da ihmal etmedi.

“Bazen bizi birbirimize bağlamayı amaçlayan teknolojinin ta kendisi bizi birbirimizden ayırabiliyor. Trolleri dinlemeyin ve Allah aşkına bir trol haline gelmeyin.”

Cook liderlik tarzı ile ilgili bir anekdot da paylaştı.

Apple kendine tedarik zincirinde yalnızca yenilenebilir enerji kullanma gibi iddialı bir hedef belirleyerek bu amaç uğruna bol para akıttı.

Bu hamle ile ilgili bir yatırımcıdan gelen bir soru üzerine Cook, “Bu tür şeyleri yapılması gereken doğru şeyler olduğu için yapıyoruz. Eğer duruşumuzu kabullenemiyorsanız bir Apple hissesine sahip olmamalısınız.” dediğini hatırlattı.

Sonrasında ise mezunlara, “Savunduğunuz şeyin doğru olduğunu düşünüyorsanız onun arkasında durun.” tavsiyesini verdi.

Cook 1998 yılında Apple’a katıldı ve Steve Jobs 2011 yılında vefat ettikten sonra CEO görevini üstlendi. Apple’dan önce kendisi artık faaliyet göstermeyen bir bilgisayar hizmetleri firması Compaq’ın başkan yardımcısıydı.

Üniversite eğitimini yarıda bırakan Jobs’un aksine Cook 1982 yılında Aubrun Üniversitesi’nin endüstri mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sonrasında ise 1988 yılında Duke Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Etiketler