Avrupa Komisyonu AB’de E-Kitap Satma Kısıtlamalarını Kaldırıyor

Avrupa Birliği’nin yönetsel kolu olan Avrupa Komisyonu, AB çapında e-kitap satışına dair yeni yasasını duyurdu. Bu ayın başında oylanan yeni yasadan önce AB üyesi ülkelerin diğer üye ülkelerdeki satıcılar tarafından satılan e-kitaplara erişimi yoktu. Coğrafi engelleme (geo-blocking) olarak adlandırılan bu kısıtlama komisyonun yeni yasası ile birlikte elimine edildi.

Avrupa Parlamentosu’na göre online satıcılar, başta fiyatlar, uyruğuna, ikamet yeri ve geçiçi lokasyonlar dahil olmak üzere genel koşullara dayanarak AB’de başka yerde bulunan tüketicilere karşı ayrımcılık yapamayacaklar.

Bu yasa tabii ki tüketiciler için görünürde iyi bir haber. İşin aslı ise şu ki, e-kitap satıcıları bir ton lojistik sorun ile karşı karşıya. Bazı kesimler bu sorunların AB’nin herhangi bir yerinde e-kitap satışı için aşılamaz bir engel haline geleceğine inanıyor.

Publishers Weekly’den gelen bilgiye göre ülkeler arasında satış yapma lojistiği, bazı yazılım güncellemeleri ile çözülebilmekte. Öte yandan asıl sorun, pek çok e-kitap satıcısının bu tür sermaye gerektiren yatırımları gerçekleştirmek için kaynağının olmaması.

Etiketler