Kickstarter’da 3,5 Milyon Dolar Para Toplayan Yorgan

Ağırlıklı bir yorgan, beklenmedik bir viral haber eşliğinde internette adeta bir sansasyon yaratıyor. Gravity isimli ürün Kickstarter kampanyası sayesinde şimdilik 3,5 milyon dolardan fazla para toplamış. Pekiyi insanlar neden bir yorgan gibi sıradan bir şey için bu kadar katkı yapsınlar ki? Fortune’a göre daha iyi bir uyku çekebilmek için. Gravity 6, 9 ve 12 kiloluk seçenekleri ile geliyor. Bu ağırlık “sarılma ya da tutulma hissi” yaratmayı ve endişenizi ve stresinizi azaltıp uykuya daha rahat dalabilmeniz için tasarlanmış. Kickstarter’a göre yorganın yarattığı algı “serotonin ve melatonin oranlarını artırarak kortizol seviyelerini düşürebilme” özelliği taşıyor. Tabii bu bulguların altında yatan bilimselliğin çok dah güçlü bir dayanağının olmadığını belirtmek gerekiyor.

“Sarılma” hissi aynı zamanda vücut hareketlerini de minimize ederek rahatlamanıza ve daha derin bir uyku çekmenize yardımcı oluyormuş. Bilimsel araştırmanın yetersizliğine rağmen ürünün yaratıcıları ağırlık yorganlarının “yıllardır” bir stres azaltma aracı olarak kullanıldığının altını çiziyor. Öte yandan ağır ve sıcak bir yorgan eşliğinde yatağa girmenin sükunet hissi yarattığını akıl etmek çok da zor olmasa gerek.

Gravity özellikle son zamanlarda uyku pazarında patlama yaratan sayısız üründen yalnızca bir tanesi. İnsanlar uykunun hayatlarını her yönden etkilediğinin farkına vardıkça daha iyi bir uyku çekmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar desek yanlış olmaz.

Her ne kadar işe yaradığına dair sağlam bir kanıtı olmasa da Gravity görünüşe göre insanlarla da örtüşüyor gibi. Kickstarter sayfasındaki açıklama da bunu doğrular nitelikte: “Etrafınızdaki dünya çok stresli bir yer. Yeni manşetler, aralıksız gelen bildirimler, işinizdeki yoğun talep… Beyninizi boşaltmak, rahatlamak ve yeniden şarj olmak hiç bu kadar zor olmamıştı.”

Umarız ki Gravity iddialı beklentilerini karşılar. Ancak ürün sonbaharda piyasaya sürülene kadarki süreçte daha iyi bir uyku çekebilmek için monitörlerimizi uykudan en az 30 dakika önce kapatma, cep telefonlarımızı yatak odasının dışında bırakma ve düzenli uyku saati oluşturma rutinine sadık kalmak zorundayız gibi.

Etiketler