Apple Pay’in Çinli Rakibi ABD’ye Girmek Üzere

Apple Pay dikkatli olsa iyi olur, çünkü Çin’in en büyük mobil ödeme hizmeti Alipay ABD’ye geliyor.

Ant Financial’ın ve Alibaba’nın bir uzantısı olan ödeme platformu perakende ödeme işlemcisi First Data ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak ABD pazarına girmeye hazırlanıyor. Alipay çok yakında First Data’nın Clover POS platformlarından başlamak üzere şirketin 4 milyon iş ortağına açılmış olacak.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da, geçtiğimiz ay ise Güneydoğu Asya’da faaliyete geçen Alipay’in bu açılımı, uluslararası pazarlardaki büyümesinin devamı niteliğinde. Hizmetin dünya çapında 450 milyon kullanıcısı var, ancak bu Kuzey Amerika’ya ilk girişi.

Alipay söz konusu anlaşmanın bir parçası olarak ülke çapında farklı lokasyonlarda aktif olacak. Öte yandan bu ABD mobil ödeme pazarını ele geçirmeye yönelik bir hamle olarak algılanmamalı – en azından şimdilik. Bunun yerine bu açılım, ABD’de bulundukları süre boyunca Çinli müşterilerine hizmet sağlamayı amaçlıyor denebilir.

Alipay Kuzey Amerika Başkanı Souheil Badran, “Amacımız her yıl Kuzey Amerika’yı ziyaret eden 4 milyon Çinli tüketiciye güvenilir ödeme hizmetleri sunmak.” dedi.

İki şirket, geçtiğimiz sene California ve New York’ta olmak üzere First Data perakendecileri üzerinde Alipay platformunu kullanarak test programları yürütmüştü.

Alipay aslında ABD mobil ödeme pazarında rekabet etmek için oldukça başarılı bir pozisyonda; tabii eğer şirket stratejisini değiştirme kararı alırsa. Apple tabii ki Apple Pay’de kaç kullanıcısı olduğunu açıklamıyor, ancak Tim Cook geçtiğimiz günlerde hizmetin ülke çapında totalde 4.5 milyon perakendeciye açık olduğunu belirtmişti.

Etiketler