Elon Musk’ın Gezegenimizin Geleceği Hakkında Söylediği 12 Akıllıca Şey

Tesla ile elektrikli arabaları standart hale getiren ve SpaceX ile uzay yolculuğunu karşılanabilir kılan Musk, günümüzün Thomas Edison’u.

İşte Musk’ın gezegenimizin geleceği hakkında söylediği 12 akıllıca şey:

“Kesinlikle uçan bir araba yapabiliriz ama zor olan kısmı şu ki; uçan arabayı nasıl son derece güvenli ve sessiz yapabileceğiz?”

“İdeal olarak en az üç veya dört kuruluşun rekabet içinde olduğu bir endüstri istersiniz. Bence bu en iyi inovasyon seviyesine götürme eğilimidir çünkü teknolojileriyle durağan kalan bir şirket rakiplerine yenik düşecektir. ”

“Yeni bir şey yapmak istediğinizde fizik yaklaşımını kullanmalısınız. Fizik, kuantum mekaniği gibi bilinene aykırı olan yeni şeylerin nasıl keşfedileceğini çözer.”

“Yapay zeka, sadece bireysel seviyede değil medeniyet seviyesinde riskli olan bir şey ve bu yüzden çok fazla güvenlik araştırması gerektiriyor.”

“Şehirlerde temiz hava olması için elektriğe yönelmek gerekiyor.”

“Diyelim ki elimizdeki tek şey güneş enerjisi – tek güç kaynağımız o – eğer sadece İspanya’nın küçük bir bölümünü alırsanız, tüm Avrupa’ya enerji sağlayabilirsiniz.”

“Eğer insanlık çoklu gezegenli olacaksa, roket biliminde olması gereken asıl dönüm noktası, tamamen ve hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir bir rokettir.”

“Uzayı insanlığa açmak istiyoruz ve bunu yapmak için uzay karşılanabilir (affordable) olmalı.”

“En önemli şeyin Mars’ta kendini idame ettirebilen bir şehir yaratmak olduğunu düşünüyorum. Bu, insanlığın yaşamını maksimize etmek için çok kritik. Medeniyetimiz ne kadar uzun süre var olabilir?”

“Yönteme (process) inanmıyorum. Aslında, potansiyel bir çalışanla mülakat yaptığımda ve o kişi ‘her şey yöntemle ilgili’ dediğinde, bunu kötü bir şey olarak görüyorum.”

“Daha uzun süre iyi bir hayata sahip olmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum – bunaklık gibi yaşlılıkta olabilecek şeyleri ele almak istiyoruz – ama bilmiyorum, ben kesinlikle sonsuza kadar yaşamak istemem.”

“ABD kaşiflerin ulusu. Amerika insanoğlunun kaşif ruhunun damıtılmış hali.”

Etiketler