Elon Musk Beyninizi Bilgisayarlarla Birleştirmek İstiyor

Sanki Elon Musk’ın robot derebeyleri konusunda fazlasıyla endişeleniyor olduğuna dair daha fazla kanıta ihtiyacımız varmış gibi… Tesla ve Space X CEO’su görünüşe göre öylesine endişeli ki, yapay zeka çağına girerken insanları bilindik besin zincirinin en tepesinde tutmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz dönemde Musk, “nöral bağ” teknolojisini kullanarak insan beynini bilgisayarlarla birleştirecek olan Neuralink Corp.’u kurdu. Şirket insan beyninde bir nevi yapay zeka katmanı olarak görev görecek bir teknoloji geliştirmek üzerine yoğunlaşıyor.

Bu aslında Musk için uzun süredir var olan bir konseptti; yakın gelecekte hepimizin birer robot oyuncağı olmaması için yürüttüğü bir kampanyası bile var.

Neuralink Corp.’un Musk’a üçüncü bir CEO ünvanı getirip getirmeyeceği belli değil. Çeşitli kaynaklara göre liderlik görevinde önemli bir rol oynayabilir, ancak bundan daha fazlası ile ilgili bir bilgi yok, Musk da konu ile ilgili yorum yapmadı.

Musk’ın “nöral bağı” gerçekliğe dönüştürecek olması haberi aslında çok da şaşırtıcı olmamalı. Kendisi bu teknolojiden daha önce de bahsetmiş ve teknolojiyi ana hatları ile Code Konferansı’nda açıklamıştı. Nöral bağ teknolojisinin etkili bir biçimde simbiyotik olarak dijital zeka ile birleşeceğini vurgulamış, insanlara herhangi bir geleneksel cerrahi işleme ihtiyaç duymadan yapay zeka temelli bağlantı verilebileceğini belirtmişti.

Buna ek olarak Musk, “Biri bunu yapmazsa sanırım ben yapacağım.” demişti.

Görünüşe göre Musk beklemekten çok sıkılmış.

Etiketler