Tencent, Çin Fotoğraf ve Video Uygulaması Kuaishou’ya 350 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Çin merkezli fotoğraf uygulaması şirketi Kuaishou bu yıl ABD’de halka arz için hazırlanıyor. Hizmetinde canlı video akışını bulunduran şirket, Çin internet devi Tencent’in öncülüğündeki 350 milyon dolarlık yeni fonlamayı takiben tanklarının yakıt ikmalini durdurdu.

Asya’nın en değerli teknoloji şirketi Tencent, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, yeni bir yatırımcı olarak finansmana öncülük ettiğini doğruladı. Ancak ilk kez Bloomberg tarafından bildirilen açıklamada, ayrıca mevcut destekçilerin (Baidu, Sequoia ve DCM dahil) katılıp katılmadığı belirtilmedi. Daha önce şirketin değeri 3 milyara ulaşmıştı fakat ne kendisi ne de yatırımcıları bu rakam üzerine yorum yapmıyor.

Kuaishou, 2011 yılında kuruldu ve mobil ortamda fotoğraf paylaşımı hedefiyle hayata geçti. İşlerinin bu tarafıyla 400 milyon kullanıcı kazandı fakat diğer Çin teknoloji şirketleri ve Instagram’a benzer Batılı fotoğraf uygulamaları gibi başarılı denebilecek şekilde canlı video girişiminde de bulundu. Kuaishou şimdi 50 milyon günlük kullanıcıya ulaştığını ve her gün hizmetine beş milyon video yüklendiğini iddia ediyor.

Yatırım sonrasında Kuaishou, ürün, teknoloji ve dağıtım üzerinde Tencent ve Baidu ile birlikte çalışacağını söyledi. Ürünü daha da geliştirmek amacıyla sermayeyi yapay zekaya ve diğer Ar-Ge’ye yatırım yapmak için kullanmayı planlıyor.

Çin’de Snapchat veya Instagram ile doğrudan rekabet etmiyor olsa da – Kuaishou uluslararası bir ürün sunuyor – Twitter benzeri şirket Weibo’nun desteklediği Miaopai ve canlı video ürünü ile oldukça popülerleşen buluşma servisi Momo yerli ana rakipleri arasında.

Etiketler