Musk Avustralya’nın Enerji Krizini 100 Gün İçerisinde Çözmeyi Amaçlıyor

Elon Musk, Avustralya’daki enerji krizini 100 gün içerisinde çözeceğinin ya da bunun için gerekli teknolojiyi ücretsiz olarak sağlayacağının sözünü verdi.

Tesla kurucusu, şirketin Güney Avustralya’daki elektrik kesintilerine hızlıca son vereceği konusunda ciddi olup olmadığını merak eden milyarder girişimci Mike Cannon-Brookes’tan gelen bir meydan okumaya cevap verdi.

Musk, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Tesla 100 gün içerisinde sistemi yükleyip çalıştıracak, o da olmazsa ücretsiz sağlayacak. Bu senin için yeterli mi?” yazdı.

Güney Avustralya’nın 1.7 milyonluk nüfusu düzenli olarak elektrik kesintilerinden ve enerji kıtlığından muzdarip. Eylül ayında ülkenin büyük bir kısmı kritik trafolara zarar veren bir fırtına sonrası elektriksiz kaldı. Yine bu ay içerisinde de bir sıcak hava dalgası sonrası meydana gelen beklenmedik talep artışı yüzünden ciddi bir elektrik kesintisi yaşandı.

Avustralya hükümeti bu problemi çözmeyi öncelikli hale getirerek iletim şebekesi depolarını artırmanın işe yarayabileceğini belirtti.

İşte tam da burada Tesla devreye giriyor. Elektrikli araba üreticisi, 25 milyon dolar değerinde 100 megavatlık batarya depolama saati sağlama teklifinde bulundu.

Tesla’nın batarya bölümü başkanı Lyndon Rive, bu batarya paketlerini şirketin Nevada’daki giga-fabrikasında artan üretim sayesinde teslim edebileceğini belirtti.

Cannon-Brookes ise proje için politik destek ve sermaye sağlama teklifinde bulundu.

Güney Avustralya senatörü Sarah Hanson-Young, geçtiğimiz cuma attığı tweet’te Musk’ın teklifi üzerine kendisiyle görüşmek istediğini belirtti. Ülkenin enerji bakanlığından ise henüz bir yorum yok.

Etiketler