Dikkat Çekici Dijital Girişimler: CaptureFast

Bugün, Dikkat Çekici Dijital Girişimler başlıklı yazı dizimizde CaptureFast‘in Chief Product Officer’ı İzge Cengiz ile birlikteyiz.

İzge merhaba, sohbet davetimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Öncelikle, CaptureFast eski adı ile Digiform diyebilir miyiz? Yeni markanız hayırlı ve uğurlu olsun. Bu konuda ne söylemek istersin? 

İzge Cengiz, Capture Fast Chief Product Officer

Merhaba Ozan.  Öncelikle, dikkat çeken dijital girişimler dizisinde CaptureFast’e yer vererek değerli takipçilerinize bizi buluşturduğunuz için, biz de DigitalTalks ekibine çok teşekkür ederiz.

CaptureFast bizim Amerika’da kurduğumuz şirketimizin adı. Aynı zamanda Digiform olarak 2005’ten beri büyük müşterilerimize servis olarak sağladığımız belgeden değerli bilgi yakalama hizmetimizi buluta taşıdığımız ve mobil ayağı da olan SaaS ürünümüzün adı. Geçmişte bizi Digiform olarak tanıyan müşterilerimiz ve yeni müşterilerimiz CaptureFast ismini gün geçtikçe daha çok duyacaklar. Amacımız öncelikli olarak Amerika pazarında CaptureFast’i hızlı bir şekilde büyütmek ve Türkiye’den yurt dışına ihraç edilen önde gelen yazılım ürünlerinden biri olmasını sağlamak.

CaptureFast’in bizde kısaca tarihçesinden bahsedebilir misin? Şu an hangi hizmetleri müşterilerinize sunuyorsunuz?

CaptureFast, 2005 yılında Digiform adıyla kuruldu. Bu tarihten beri Allianz Türkiye, Yapı Kredi, Citi Bank gibi birçok önemli müşterimize hizmet sağlıyoruz. 2013 yılında belgeden bilgi yakalamayı mobil telefonlara taşıyan ARGE çalışmamız sonucunda 2015 yılında, bu konunun dünyadaki en önemli organizasyonlarından ICDAR tarafından mobil yakalama çözümümüz ödül aldı. Teknolojimizin dünya çapındaki başarısı Revo Capital’in de dikkatini çekti ve 2016 yılında Revo Capital Digiform’a önemli bir yatırım yaptı. Bu yatırımı almamızın ana hedefi, teknolojimizi ürünleştirerek yurt dışı pazarına açmak – CaptureFast markasının yaratılması bu sürecin bir parçası. Bu hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

Ürün yelpazemizi  CaptureFast – Bulut + Mobil Belge ve Bilgi yakalama ürünümüz, Smart Scanner donanımımız ve 2005 ten beri devam eden Enterprise Çözümlerimiz olarak üçe ayırabiliriz.

CaptureFast, dokümanlardan bilgi yakalama ihtiyacı olan her büyüklükte firmanın self servis olarak bulut üzerinden ve mobil aplikasyonumuz ile beraber teknolojimizden faydalanacağı ve kullandığı kadar ücret ödediği bir ürün. CaptureFast’in temelindeki, ICDAR’dan ödül ile dönen teknoloji, hali hazırda Smart Scanner donanımımız ve büyük şirketlere sağladığımız servislerin içinde çalışmakta. Capturefast, Nisan ayında Amerika’da CapServe etkinliğinde lansmanı yapılarak hayata geçecek. Bu lansman ile birlikte Amerika pazarında agresif bir pazarlama ve satış stratejisi ile 2018 sonunda ürünümüzü 1.000 firmanın kullanmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için ayrıca 2018 yılında şirketimizin Amerika ofisini de açacağız.

Smart Scanner

Smart Scanner, içinde gömülü bilgisayar barındıran, uzaktan yönetilebilen bir masa üstü doküman yakalama donanımı. Belgelerin mobilden yakalanmasının yetersiz kaldığı ancak MFP dediğimiz ofislerde alışageldiğimiz devasa scannerlara da yer ve para ayırmak istemeyen müşterilerimiz için geliştirdiğimiz bir donanım. Ayrıca, çeşitli regülasyonlar ile hayatımıza giren ancak klasik tarayıcılar ile işlenemeyen kitapçık tipi formların da yakalanmasına olanak sağlıyor.

Enterprise Çözümlerimiz, doküman ve bilgi yakalama teknolojisinin gücü ile 11 senedir hizmet verdiğimiz büyük şirketlere hem para hem zaman tasarrufu sağlıyor.

Revo Capital’den Haziran 2016’da bir yatırım aldınız. Bu tarihten önce başka yatırım turları olmuş muydu? İlerleyen dönemde de yatırım almayı planlıyor musunuz?

Her girişimci ve onu destekleyen ailesi bir yatırımcı sayılır aslında. Kurucumuzun eşi, şimdiki CFO’muz Melahat Karagöz, %10 hisse karşılığı melek yatırımcı olarak şirketin ilk yılını finansal olarak desteklemiş. Dediğin gibi, kurumsal bir yatırım turu ilk kez Revo ile gerçekleşti.  Teknoloji ağırlıklı bir girişim olarak ana amacımız şirketi yeterince büyütüp dünya devi rakiplerimizden birine satarak exit yapmak. Bu hedefe ulaşana kadar, gerekirse bir tur daha yatırım alabileceğimizi düşünüyoruz.

CaptureFast’in arkasında kaç kişilik bir ekip var? Görev dağılımı nasıl?

CaptureFast ailesi bugün 17 kişiden oluşuyor. Benim görevim Chief Product Officer – her şirkette rastlamadığınız bir rol, ancak şirket olarak ürüne verdiğimiz önemi de yansıtan bir rol. Özellikle CaptureFast ürünümüzün bugünü ve yarını üzerine çalışıyorum. Bunun yanında, Amerika’ya açılma hedefimizin gerçekleşmesinden de sorumluyum. CEO’muz Gürkan Karagöz aynı zamanda ürünlerimizin temelindeki ARGE’ye de yön veriyor. CTO’muz Buğra Demiral, 15 yıllık yazılım ve yönetim deneyimi ile yazılım ekibimizden ve tüm ürünler için geliştirilen yazılımlardan sorumlu. Bunun dışında CFO muz Melahat Karagöz, aynı zamanda operasyon takımımızın da başında. Ek olarak bir de bir satış ekibimiz var.

Odağınızda küresel açılımın da olduğunu söyleyebiliriz değil mi? Dünyada sizin alanınızda rekabeti nasıl görüyorsunuz? Çok zorlu bir pazar mı? Neler söylemek istersin?

Odağımız kesinlikle küresel açılım. Mobil çözümümüz dünya çapında dereceye girdiğinde bu teknolojinin Türkiye’ye sınırlı kalmaması gerektiğini bir kez daha görmüş olduk. Çözdüğümüz problem yani kağıtta hapis kalmış bilgileri insansız bir şekilde dijitale geçirmek, dünyanın birçok yerinde küçüklü büyüklü şirketlerin çözmek istediği bir problem. Bu sebeple ilk aşamada hedefimiz Amerika ve Türkiye pazarı. Daha sonrasında iş gücünün pahalı olduğu Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına da açılma planlarımız var.

Rekabete gelince, bir yanda kelimenin sözlük anlamıyla rakiplerimiz var. Bu rakiplerin bazıları özellikle büyük firmalarca, çok yüksek bedeller ödenerek kullanılıyor. Ancak biz onların lisans satma üzerine kurulu iş modellerinin yavaş yavaş tarih olacağına inanıyoruz. Bunun yanında onlardan en önemli farkımız mobilden belge yakalamanın şirketimizin DNA’sında olması. Ürünlerimizi geliştirirken mobil adımını kullanıcı deneyiminin merkezinde tutuyoruz. Çoğu rakibimiz ise geçmişte mobilin ve buluttan bu servisi sağlamanın yakınından geçmiyordu. Müşteri tercihleri bu yönde değişmeye başlayınca hali hazırdaki doküman yakalama çözümlerini yamalar yaparak bu trende uydurmaya çalışıyorlar. Böyle olunca tabi bizim gibi doğuştan bulut ve mobil üzerine kurulu ürünler ile yarışamıyorlar.

Bir diğer dolaylı rakip de, şirketlerin içindeki, kağıttaki bilgileri manuel olarak sistemlere aktaran operasyon ekipleri. Aslında biz, bilgi girişi gibi vasıfsız bir işi otomatize ederek çalışanların daha anlamlı işler yapmalarının önünü açmış oluyoruz.

İlerleyen dönemde mevcut hizmetlerinizi genişletme planını var mı? Yoksa odağınızı bozmak istemiyor musunuz?

İlerleyen dönemlerde mevcut hizmetlerimize yeni yöntemler eklemek üzerine ARGE çalışmalarımız var. Mesela bugün sadece bir kare imaj üzerinden bilgi yakalama yapılıyor ama biz bunu video dan da gerçek zamanlı olarak, görüntüdekinin doküman olduğunu algılayıp en hızlı şekilde içindeki değerli bilgileri yakalamanın yollarını arıyoruz. Bunun yanında ürünlerimizi dünyada en fazla kullanılan yazılımlar ile entegre ederek, -nasıl ki IFTTT fiziksel aletler ile dijital dünyayı birleştiriyor- biz de fiziksel dokümanlar ile dijital dünya arasındaki bağlantıyı gerçekleştirmenin adresi olmak istiyoruz.

İzge paylaştığın değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Eklemek istediğin başka bir konu var mı?

5-6 Nisan’da Washington, DC’de endüstrimizin en önemli etkinliklerinden olan CapServe 2017 de dünya devleri ile birlikte Mobil Capture teknolojisi hakkında bir panelde konuşmacı olarak yer alıyoruz. O tarihlerde Washington, DC’de olan okurlarınızı bizi dinlemeye bekleriz. Ayrıca CaptureFast ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen herkes bize sitemiz üzerinden ulaşabilir.

Umarım küresel ölçekte başarıyı yakalarsınız ve birçok girişimciye yaptığınız bu çalışmalarla ilham verirsiniz.

Çok teşekkürler Ozan, tüm çabalarımız bunun için. DigitalTalks ekibine, bize yer verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederiz!

Etiketler