Marketlerde Son Kullanma Tarihi Yaklaştığı İçin İndirime Giren Ürünleri Gösteren Uygulama

Helsinki merkezli bir uygulama olan Froodly’yi kullanan perakendeciler, uygulamanın sağladığı sistem sayesinde ellerinde bulunan ve son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin fotoğrafını çekip indirim yaparak uygulamaya yükleyebiliyorlar ve böylece bu ürünleri çok daha kolay satıyorlar. Bu sistem ile firmalar daha çok ürün satmış oluyor ve bununla birlikte ortaya çıkan atıklar ve çevre kirliliği de azaltılmış oluyor. İndirimlerden haberdar olmak isteyen uygulama kullanıcıları, yakınlarındaki marketlerdeki ürünler indirime girdiğinde telefonlarına bildirim alıyorlar.

Froodly uygulaması hem iOS’ten hem de Android’den indirilebiliyor. Froodly ekibi ürünlerdeki indirimlerin yüzde 30 ila yüzde 70 arasında değiştiğini söylüyor. Ayrıca gıda atıklarını azaltma konusunda hevesli olan kişiler için uygulama, fazladan indirim yapmaları için bazı Finlandiyalı bayilerle de anlaşma yapmış. İndirimde ve son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin fotoğrafını çekip uygulamaya yükleyerek katkıda bulunanlar da yakınlarındaki süpermarketlerden ücretsiz yiyecek ve kahve kazanıyorlar.

Günümüzde ‘yemek bankaları’ndan satılamamış yemekleri satan restoranlara gıda atıklarını engellemek için yaratılan projelerin sayısı gittikçe artıyor. Türkiye’de de benzer projelere ihtiyaç yok mu?

Etiketler