Dünya Görüntüleme Şirketi Planet ve Hint Uzay Araştırma Organizasyonu’ndan Uydu Rekoru

Yakın zaman önce Google’ın dünyayı görüntüleme şirketi Terra Bella’yı satın alan Planet, yörüngeye bir kerede 88 uydu fırlatarak yeni bir rekora imza attı. Hint Uzay Araştırma Organizasyonu’nun dün uzaya gönderdiği ve bir rekor olan 104 uydunun 88’i Planet’e aitti. Planet’in yörüngedeki toplam uydu sayısı 149’a ulaştı ve özel uydu yerleştirme operatörü olarak liderliğini ilan etti.

Peki, Planet ne yapmaya çalışıyor? Planet, dünya üzerindeki her bir santimetrekareyi günlük olarak görüntülemek istiyor ve 2011’de yaptığı açıklamada bunun için 100-150 civarında uyduya ihtiyaç duyulacağını belirtmişti. Şimdi ise yörüngede sadece bu iş için kullanılan 144 uydusuyla hedefine ulaşmış gibi görünüyor.

Planet’in kendi uydu görüntüleme işi ihtiyaçları karşılamak için üretim operasyonunu büyütme ve uydu teknolojisini minyatürleştirme gibi süreçleri de kapsıyor. Planet ayrıca özel işletilen yer istasyonlarından ikinci en büyüğünü de kurarak dünyayı çevreleyen uydulardan gelen verileri bu istasyonlarda depoluyor.

Şirketin 88 yeni uydusu görüntüleme işleminin yapılabilmesi için önümüzdeki 3 ay boyunca otonom bir şekilde çevrimiçi olacak. Planet daha önce orta çözünürlüklü görüntülemeye odaklanmış ancak Google’ın Terra Bella şirketini satın almaları sonrasında yüksek çözünürlüklü görüntüleme hizmeti de sunmaya başladı. Bu şirketin 5 uydusu elbette ki Planet’in orta çözünürlüklü 144 uydusunun hızına yetişemiyor ancak şirket artık hem iyi kalitede anlık görüntü ile gecikmeli ve yüksek görüntülü bilgi sağlayabildiğinden farklı pazarlara hitap edebiliyor.

Etiketler