Twitter, Taciz Eden Cevap Tweetlerini Filtrelemeye Başlıyor

Twitter, platformu üzerinde görünen kötü amaçlı kullanımı azaltmak için dün yeni adımlar atma kararı aldı, düşük kaliteli ve taciz içeren cevapları zaman tünelinden kaldırmaya yönelik yeni filtreler geliştirdi. Şirket aynı zamanda kalıcı olarak hizmetten men edilen kullanıcıların yeni hesaplar açmalarına karşı da aksiyon alacağının haberini verdi. Bu değişiklikler CEO Jack Dorsey’in “Twitter üzerinden gerçekleşen saldırılara karşı yepyeni bir yaklaşım sergileme” sözü vermesinden yaklaşık 1 hafta sonra gerçekleşti.

Şirket bu değişikliklerin nasıl işleyeceği ile ilgili fazla bilgi vermeyerek troll’lerin bu bilgileri sistemin etrafından dolanmak için kullanabileceğini söyledi. Bu yüzden de örneğin Twitter’ın banlı kullanıcıların yeniden hizmete girmesini engelemek için ne tür önlemler alacağı henüz bilinmiyor.

Twitter üzerindeki konuşmalara yönelik yeni yaklaşım çerçevesinde “Daha az ilgili cevaplar” başlığı altında toplanacak cevaplar tweetin altında yer alan butona basınca gözükecek. Twitter tam olarak hangi cevapların “daha az ilgili” olarak gruplanacağı konusunda da açıklamada bulunmadı, ancak görünüşe göre bu cevaplar arasında birkaç takipçisi olan ya da hiç takipçisi olmayan yeni hesaplardan gelen tweetler bulunacak.

Twitter “güvenli arama” özelliği ile ilgili de birkaç açıklamada bulundu. Bu özellik bundan böyle tamamen kullanıcıya göre kişiselleştirilmiş olacak. Default olarak arama barı, arama sonuçlarından cinsel içerikli imaj ve videoları gizleyecek. Aynı zamanda bu özellik sayesinde susturmuş ya da bloklamış olabileceğiniz hesaplardan gelen tweetleri de gizleyebilecek. Bu tweetler onlara ulaşmak istediğiniz takdirde yine de “keşfedilebilir” olacak ancak Twitter bunun nasıl olacağını henüz paylaşmadı.

İlk bakışta bu değişiklikler aslında önemli oranda yeni gibi görünmüyor. Algoritmik olarak cevapların filtrelenmesi, Kasım ayında kullanıcılara mention’lardan belli başlı anahtar kelimeleri bloklama özelliğini takip ediyor. Şirket aynı zamanda o zaman susturma özelliğinin arama özelliğine de entegre edileceğinin sözünü vermişti. Twitter bununla birlikte taciz amacı ile yeniden hesap açan kullanıcıları da iki yıldır hedef altına almış durumda.

Bir yandan Twitter’in taciz karşıtı araçlarını geliştirmeye devam etmesini görmek güzel bir gelişme. Öte yandan şirketin düzenli olarak araçlarında ve politikalarında küçük değişiklikler yapma, bu değişiklikleri gereğinden fazla abartma ve genel olarak hem sıradan hem de üst düzey kullanıcılarının büyük çaplı tacize maruz kalmaya devam etmesini izleme alışkanlığı da yok değil.

Şirketin mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Ed Ho, “Her değişim ile öğreniyor, deneyim kazanıyor ve insanların hissedebileceği oranda bir etkiye ulaşana kadar bunu yapmaya devam ediyoruz.” diyor.

Değişiklikler önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Twitter’ın uygulamalarında ve web üzerinde devreye girecek.

Etiketler