Amazon Alexa Telefonunuzu ve Ofisinizi Devralacak

Geçen ay Huawei, yeni Mate 9’un Amazon’un Alexa akıllı ses tanıma ve arama yazılımına sahip olarak piyasaya sürülen ilk akıllı telefon olacağını açıkladı.

Ancak kesinlikle sonuncusu olmayacak.  Evlerin ötesinde, Amazon’un Alexa’yı mobil araçlara ve ofislere yerleştirmek konusunda kararlı olduğu çok açık.

Amazon’un eşlik edici internet bağlantılı hoparlör Echo’su ve Alexa, halihazırda oturma odasının önemli bir parçası. Pazar araştırma şirketi Consumer Intelligence Research Partners’a göre, ABD’de 8,2 milyondan fazla insan Echo kullanıyor. İki yıldan kısa bir süre önce piyasa sunulmuş bir ürün için hiç fena bir başarı değil. Kullanıcılar Alexa ile, Echo’ya film oynatması, pizza siparişi vermesi veya banka hesap bakiyesini kontrol etmesi için komut verebiliyor.

Ancak Amazon’un Alexa’nın dış dünyada iyi sonuçlar elde edeceğini düşündüğü konusunda emin olabilirsiniz.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Las Vegas’ta gerçekleşen, şirketin yıllık AWS Re:invent bulut bilgi işlem etkinliğinde Amazon, geliştiricilere kendi yazılımlarına konuşma tanıma (speech recognition) geliştirmeleri için yardım eden bir araç olan Amazon Lex’in yanı sıra, buna konuşma sentezi tanıma (text-to-speech recognition) eklemelerine de izin veren Amazon Polly’yi sundu. Bu kaynaklar, çalışanların sözlü veya yazılı komutlarla diğer elektronikler arasından yazıcıları veya kahve makinelerini çalıştırmaya başlaması gibi bazı ilginç işyeri senaryolarına temel oluşturabilir.

Pazar araştırma şirketi Gartner’ın araştırma direktörü Werner Goertz, “Amazon kesinlikle evlerin ötesinde tasarımlara sahip” diyor.

Ancak bu, tüketicilere ve işletme uzmanlarına en akıllı ve en interaktif yazılımı sağlamak için yapay zekaya ve diğer teknolojilere yatırım yapan birkaç teknoloji devi şirket – Amazon’a ek olarak Google, Microsoft ve Apple – ile birlikte dinamik bir pazar.

Taken filminde Liam Neeson’ın da dediği gibi her yarışmacı da kendi özel becerilerine sahip.

Eğer yeni bir mikrodalga, kitap, hemen hemen herhangi bir tüketici ürününü bulmak istiyorsanız Alexa muhtemelen sizin için kişisel dijital bir asistan. Amazon’un temel uzmanlığı nedir? Bir şeyler satmak. Ne hakkında tonlarca verisi var? Satılık ürünler. Ve hepimizin bildiği gibi -sürekli bize anlattığı için- Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un önceliği, potansiyel alıcı ve almak istediği şey arasındaki her bir pürüzü yok etmek.

Ancak genel, alım satımsal olmayan şeylerle daha çok ilgiliyseniz Google daha çok kabul gören bir seçim.

Constellation Research’ten Holger Mueller, “Genel süjeler söz konusu olduğunda Google ileride” diyor. “Örneğin, favori futbol takımım AC Milan’ın ne zaman oynadığını Alexa bilmiyor ama Google Home biliyor.” Google Home geçen sene açıklanan bir Echo rakibi.

Apple’ın gücü, eve bağlanmanın merkezini oluşturmasını umduğu Siri donanımına sahip iPhone’ların popülerliğinde yatıyor. İki yıl önce Apple, şirketlerin kendi ürünlerini Siri’ye bağlamalarını sağlayan yazılım araç seti HomeKit’i piyasaya sundu. Ocak ayında Las Vegas’taki büyük CES cihaz fuarında pek çok şirket HomeKit uyumlu ürünler tanıttı.

Alexa ve Siri ile rekabet içinde olan Microsoft Cortana, şirket ortamlarında destek sağlayabilecek Windows 10 PC’ler ve laptoplar ile geliyor. Ayrıca Microsoft, kendi Windows akıllı telefonları konusunda başarısız olduğundan dolayı Cortana’yı Apple iOS ve Android araçları için de sunuyor.

Siri, Alexa ve Cortana gibi kitlesel olarak bilinen akıllı sanal kişisel asistanlar söz konusu olduğunda, ağır iş yükünün cihazın kendisi tarafından değil, Amazon Web Servisleri, Google Cloud Platform veya Microsoft Azure gibi bulut platformları tarafından karşılandığını unutmamak önemli. Bu bulut altyapısı, kullanıcı isteklerini ayrıştıran ve cevap dönüşü sağlayan sunucular, depolama alanları ve yazılımlarla dolu, dünyanın dört bir yanından veri merkezlerini içeriyor.

Beş yıl önce başlayarak Siri ile piyasaya öncülük eden Apple; Amazon, Microsoft veya Google ile eşit düzeyde bulut servisleri sunmadığı için piyasadan dışlanabilir. Bu şirketler, müşterilere kiraladıkları dünyanın genelindeki veri merkezlerinde büyük miktarda sunucu ve depolama alanı topluyor.

Şu andan itibaren Amazon, Echo/Alexa ile ön plana çıkmaya hazır görünüyor. Google ve Apple cep telefonları ve tabletler konusunda güçlüyken Microsoft gücünü işletmeye yönlendirmeyi umuyor. Hepsi de diğerinin ne yapacağını dikkatle izliyor.

Bir sandalye çekin çünkü iyi bir mücadele olacak gibi gözüküyor.

Etiketler