Nefes Analiz Cihazı Çok Yakında Grip Virüsünü Tespit Edebilecek

Eczaneden alacağınız bir cihaz ile grip olup olmayacağınızı tespit edebilseniz ve doktora gitmek zorunda kalmasanız güzel olmaz mıydı? Teksas Üniversitesi’nde çalışan profesör Perena Gouma’nın geliştirdiği bir nefes analiz cihazıyla bu mümkün. Cihaz, alkol tespit etmek için kullanılan nefes üfleme cihazlarına benziyor. Aradaki tek fark kişinin nefesini analiz etmek için daha düşük maliyetli sensörler kullanması ve grip olup olmadığınızı tespit etmek için üzerinde izole biyogöstergelerin olması.

Bunu güzel bir örnekle açıklayabiliriz: Astım hastası olan bir kişinin nefesinde daha yüksek nitrik oksit bulunmakta. Gouma da tam olarak insan nefesinin bu özelliğinden yararlanarak nitrik asit ve amonyak sensörlerini kullanarak grip virüsünü tespit etmeyi amaçladı. Bununla birlikte bu nefes testi cihazı bir doktor muayenesinde hasta olup olmadığınızı tespit etmek için ortaya çıkan tüm belirtileri de tespit edebiliyor.

Gouma bunun gibi cihazların ileride Ebola gibi diğer hastalıklar ve medikal rahatsızlıkları tespit etmek için de kullanılabileceğini söylüyor. “Bence bu gibi teknolojiler kişiselleştirilmiş teşhiste bir devrim yaratacak. Bu aynı zamanda insanlara proaktif olmayı öğreterek erken teşis sayesinde daha çabuk iyileşme fırsatı sunacak.”

Eğer bunun gibi bir cihaz reçetesiz olarak satılırsa, gribi erken yakalayıp büyük bir sorun haline gelmeden önceden tedavi edebiliriz. Buna ek olarak nefes analiz cihazı aynı zamanda grip virüsünün ofis gibi toplu olarak çalışılan yerlerde yayılmasını da engellemeye yardımcı olur.

“Bu cihazı oluşturmak için nano-teknolojiye başvurmadan önce kişinin nefesindeki biyogöstergeleri tespit etmenin tek yolu, laboratuvarda gerçekleştirilen maliyetli ve yüksek teknoloji gerektiren ekipmanlardan geçiyordu. Bu ekipmanların da uzman personel tarafından yönetilmesi gerekiyordu. Şimdi ise bu teknoloji sıradan vatandaşlar tarafından hızlıca ve doğru bir şekilde teşhis sağlamak için kullanılabilecek.”

Etiketler