Sonunda Apple, Geliştiricilerin App Store Eleştirilerine Yanıt Vermesine İzin Verecek

Apple sonunda geliştiricilerin App Store ve Mac App Store’da kullanıcı eleştirilerine yanıt vermesine imkan sağlayacak. Uzun zamandır Android geliştiricileri için Google Play’de var olan bu özellik Apple geliştiricileri için büyük bir sıkıntı konusuydu. iOS 10.03 beta için yapılan geliştirici dokümantasyonuna göre Apple’ın bu mobil işletim sürümü yüklendiğinde geliştiriciler yapılmış olan eleştirilere halka açık bir şekilde yanıt verebilmelerinin yanı sıra yeni yollarla yorum talep edebilecekler.

Apple’ın zamanın gerisinde kalmış değerlendirme ve eleştirme sistemi geliştiriciler ve kullanıcılar için her zaman sıkıntı oluşturuyordu. Kullanıcı olumsuz bir eleştiri bıraktığında – bunlar hiçbir temele dayanmayan eleştiriler de olabilir – geliştiricilerin başka App Store kullanıcılarının görebileceği şekilde eleştiriye yanıt verebilmesi mümkün değildi. Örneğin bir kullanıcı bir özelliği yanlış anlamış olabilir veya sonraki bir sürümde düzeltilmiş bir hata hakkında şikayet edebilir.

Halka açık bir şekilde durumu hızlıca açıklığa kavuşturabilmek diğer potansiyel kullanıcıları uygulamaya bir şans vermeye teşvik edebilir.

Bunun yanında halka açık yorumlar geliştiricilerin aktif olarak uygulamayla ilgili çalışıp çalışmadığını ve geribildirimleri dikkate alıp almadığını bilmek isteyen kullanıcılar için kayıt niteliğinde bir kaynak oluşturur. Apple’ın App Store’u zaman aşımına uğramış uygulamalardan arındırması gerektiği için birçok uygulamanın terk edildiği bir ekosistemde bu kayıtlar uygulamanın indirilmeye veya satın almaya değer olup olmadığının göstergesi olarak da kullanılabilir.

Bu yenilik yeni sürüm ile gelen ve bir geliştirici tarafından en hoş karşılanan değişikliklerden sadece biri.

Bununla bağlantılı olarak, Apple iOS 10.3.’te eleştiri yapımına teşvik edici bir yol sunulacağını da söylüyor. Yeni API’nin tanıtımı ile geliştiriciler, kullanıcıları App Store’a yönlendirmeden yani kullanım sırasında uygulamanın değerlendirmesini ve eleştirmesini isteyebilecek. Böylelikle günümüzde bazıları her girişte değerlendirme isteyen birçok uygulamanın ısrarla ekrana getirdiği pencerelerle kullanıcıya verdiği rahatsızlığı azaltma konusunda bir gelişme sağlanmış olacak.

Olumlu değerlendirmeler geliştiriciler için çok kritik bir konu çünkü uygulamaların yüksek derecelerini korumalarına yardım ederken kullanıcıları uygulamaları indirmeye teşvik ediyor. Fakat kullanıcılar için uygulama değerlendirmesi yapmanın hoş bir deneyim olduğu söylenemez. Uygulama kullanımının tam ortasında bir anda Apple hesabınıza giriş yapıp, değerlendirme ve eleştiri yapmanız gereken App Store’a gitmeniz isteniyordu.

Şimdi, API ile geliştiriciler kullanıcılardan eleştiri isteyecekleri zamanı belirleyebilecek ve kullanıcılar bu süreci mümkün olan en az kesintiyi yaşayarak tamamlayabilecekler.

The Loop’tan Jim Dalrymple’ın raporuna göre, geliştiriciler sadece yılda üç kere kullanıcıları eleştiri yapmaları için rahatsız edebilecekler ve kullanıcı bir kere eleştiri yaptığında bir daha yapması için hatırlatılmayacak. Buna ek olarak, iOS ayarları kısmından bildirimleri devre dışı bırakabilmek de mümkün olacak.

Uygulama değerlendirmelerinin ötesinde, betada tanıtılan geliştiricileri ilgilendiren bir diğer önemli özellik ilk olarak Sierra 10.12 beta’ya gelmiş olan yeni Apple Dosya Sistemi APFS. HFS+’nın yerine geçecek olan APFS, katı hal deposuna sahip cihazlar için en uygun hale getirilmiş, 64-bit dosya IDleri destekler, sağlam şifreleme sunar, sabit sürücüde yer alan boş alanı en iyi şekilde idare eder, gizliliği arttırır ve daha nicesi.

Tüketiciler için yeni iOS; ‘Find my AirPods’ seçeneği, cricket scores, HomeKit gelişimleri, uygulamalarda Siri entagrasyonları gibi daha başka birçok yeni değişiklik ve iyileştirme içeriyor.

iOS 10.3 güncelleme aracılığıyla halka sunulmadan önce muhtemelen bir veya iki ay kadar daha beta olarak kalacak.

Etiketler